Obowiązek złożenia testamentu w sądzie spadku

Zgodnie z art. 646 kodeksu postepowania cywilnego, osoba, u kórej znajduje się testament, obowiązana jest do złożenia tego testamentu w sądzie spadku, gdy dowie sie o śmierci spadkodawcy. Kto nie dopełni tego obowiązku naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą za wynikłą z takiego uchybienia szkodę. Ponadto, sąd spadku może na taką osobę nałożyć grzywnę za niedopełnienie tego obowiązku.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego, stanowiącej odpowiedź na zapytanie prawne Sądu Okręgowego w Warszawie, obowiązek ten dotyczy kazdego testamentu - nawet odwołanego i obejmuje także notariusza, u którego złozony został testament.

Teza uchwały SN brzmi następująco:

Przewidziany w art. 646 k.p.c. obowiązek złożenia testamentu w sądzie spadku dotyczy również notariusza i obejmuje każdy testament, także testament odwołany.

Porady prawne

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 25 czerwca 2003r., sygn. III CZP 14/03, źródło: biuletyn SN.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika