Przeprowadzenie dowodu po zamknięciu rozprawy

W sprawie o zapłatę sąd odwoławczy przed zamknięciem rozprawy przesłuchał biegłego. Biegły został zobowiązany do przedstawienia dodatkowego dokumentu do opinii w terminie trzech dni, co też uczynił. Odpis tego dokumentu został przesłany stronie na trzy dni przed ogłoszeniem wyroku. Co prawda na dzień przed ogłoszeniem strona ustosunkowała się do tego dokumentu, ale w uzasadnieniu sąd się do tego pisma nie odniósł, podobnie jak i do przesłanego dokumentu. Sprawa na skutek skargi kasacyjnej trafiła do Sądu Najwyższego, który stwierdził naruszenie art. 224 k.p.c. i stwierdził, że:

Porady prawne

Przeprowadzenie po zamknięciu rozprawy dowodu nieprzewidzianego w art. 224 § 2 k.p.c. i oparcie na nim orzeczenia co do istoty sprawy bez otwarcia rozprawy na nowo powoduje nieważność postępowania (art. 379 pkt 5 k.p.c.).

Według powołanego art. 379 pkt 5 k.p.c. nieważność postępowanie zachodzi, gdy strona została pozbawiona możliwości obrony swych praw. Przyjmuje się, że przepis ten należy interpretować wąsko. W szczególności do jego zastosowania nie wystarczy samo ograniczenie możliwości obrony praw - musi to być jej pozbawienie.

Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, iż postępowanie cywilne jest kontradyktoryjne. To oznacza, że strony muszą mieć możliwość przedstawienia swoich racji i dowodów na rozprawie. Muszą mieć też możliwość ustosunkowania się do nich. Zamknięcie rozprawy jest możliwe dopiero wtedy, gdy postępowanie dowodowe zostanie zakończone. Pewne wyjątki przewiduje art. 224 § 2 k.p.c., ale opinia biegłego, która stanowi podstawowy dowód w sprawie, do tych wyjątków nie należy, nawet jeśli ma być tylko uzupełniona. Dlatego w niniejszej sprawie sąd powinien był na nowo otworzyć rozprawę i dać stronie możliwość wypowiedzenia się co do treści dokumentu uzupełniającego opinię. Zaniechanie sądu w tym zakresie pozbawiło stronę możliwości obrony swych praw i tym samym doprowadziło do nieważności postępowania.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 września 2012 roku, sygn. akt V CSK 381/11, OSNC Zbiór Dodatkowy 2013 – Numer B


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika