Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem przysługuje po wyczerpaniu innych środków

Skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia można co do zasady złożyć tylko wtedy, gdy nie jest i nie było możliwe wzruszenie tego orzeczenia w drodze innych środków prawnych, w tym skargi kasacyjnej (o ile w danej sprawie taka skarga przysługuje). Może się jednak zdarzyć, że strona bez swojej winy uchybi terminowi do wniesienia skargi kasacyjnej, chociaż taka skarga w sprawie przysługiwała. Sąd Najwyższy rozpatrywał taką właśnie sytuację i stwierdził, że:

Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem w sprawie, w której przysługiwała skarga kasacyjna, jest niedopuszczalna, jeżeli skarżący nie wniósł skargi kasacyjnej, a stwierdziwszy uchybienie terminowi do jej wniesienia bez swojej winy, nie złożył wniosku o przywrócenie terminu do jej wniesienia (art. 424[1] § 1 w związku z art. 424[5] § 1 pkt 5 k.p.c.).

W przedmiotowej sprawie chodziło o podział majątku o takiej wartości, że skarga kasacyjna przysługiwała (zob. art. 519[1] § 2 k.p.c.). Skarżący nie wniósł jednak wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, dlatego Sąd Najwyższy uznał, że skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem należało odrzucić.

Porady prawne

W uzasadnieniu Sąd Najwyższy zwrócił uwagę również na inną kwestię. Otóż skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem przysługuje tylko wtedy, gdy stronie przez wydanie orzeczenia niezgodnego z prawem wyrządzona została szkoda. Wyrządzenie szkody należy uprawdopodobnić (art. 424[5] § 1 pkt 4 k.p.c.). Szkoda musi istnieć w chwili wniesienia skargi. Nie wystarczy jedynie wskazać, że taka szkoda może powstać, choćby była to możliwość realna. Inaczej mówiąc, nie może to być szkoda hipotetyczna.

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 20 grudnia 2011 roku, sygn. akt III CNP 33/11, OSNC Zbiór Dodatkowy 2013 – Numer B, poz. 26


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika