Skuteczność zapisu na sąd polubowny względem poręczyciela

Art. 202 kodeksu postępowania cywilnego stanowi między innymi, że zapis na sąd polubowny sąd bierze pod rozwagę tylko na zarzut pozwanego, zgłoszony i należycie uzasadniony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy. Zaś art. 697 § 1 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że strony w granicach zdolności do samodzielnego zobowiązywania się mogą poddać pod rozstrzygnięcie sądu polubownego spory o prawa majątkowe, z wyjątkiem sporów o alimenty i ze stosunku pracy. Dopóki strony obowiązuje taka umowa, nie można żądać rozpoznania sporu przez sąd. Umowa o poddanie sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego (zapis na sąd polubowny) powinna być sporządzona na piśmie i podpisana przez obie strony.

Porady prawne

Sąd Najwyższy stwierdził, że zarzut zapisu na sąd polubowny, dotyczącego stosunku prawnego pomiędzy wystawcą weksla, a remitentem, jest skuteczny w stosunku do wystawcy weksla także wtedy, gdy pozwanym, obok tegoż wystawcy weksla, jest poręczyciel wekslowy, który nie był stroną umowy poddającej spór pod rozstrzygnięcie sądu polubownego.

Z orzeczenia prezentowanego przez Sąd Najwyższy wynika jednoznacznie, że umowa pomiędzy wystawcą weksla a remitentem (posiadaczem weksla) o poddaniu sporów pod rozstrzygnięcie sądowi polubownemu wiąże również poręczyciela wekslowego. Poręczyciel nie może zatem podnosić zarzutu, że zawarta umowa do niego się nie stosuje. Spór zatem wynikły w razie pozwania obok wystawcy także poręczyciela rozstrzygał będzie sąd polubowny.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 24 lutego 2005 r., sygn. akt III CZP 86/04


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika