Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


23 Listopada 2011

Usprawiedliwienie to nie zażalenie

Sąd Rejonowy wezwał na rozprawę świadków, którzy jednak nie stawili się na rozprawie w wyznaczonym terminie. Dlatego Sąd nałożył na nich kary pieniężne po 2.700 zł. Świadkowie zostali zawiadomieniu o nałożeniu na nich kary. Jeden z nich – w imieniu wszystkich – w terminie siedmiu dni wysłał pocztą pismo zatytułowane "zażalenie", w którym wyjaśnił, że wezwanie na rozprawę odebrała jego matka, cierpiąca na zaniki pamięci. Sąd Rejonowy przekazał zażalenie Sądowi Okręgowemu do rozpoznania. Sąd Okręgowy powziął jednak wątpliwość, czy termin do wniesienia zażalenia na  postanowienie o ukaraniu świadka karą pieniężną należy liczyć od dnia ogłoszenia tego  postanowienia na rozprawie, czy od dnia doręczenia odpisu postanowienia ukaranemu świadkowi? Takie pytanie zadał Sądowi Najwyższemu, który co prawda odmówił podjęcia uchwały, ale stwierdził w uzasadnieniu, że

Postanowienie o ukaraniu karą porządkową, wydane na podstawie art. 285 § 1 lub § 1a k.p.k., doręcza się ukaranemu z urzędu na podstawie art. 286 k.p.k. Termin do wniesienia zażalenia biegnie zatem zgodnie z art. 460 k.p.k. od dnia doręczenia postanowienia, podobnie jak termin do złożenia usprawiedliwienia niestawiennictwa zakreślony w art. 286 k.p.k.

Sąd Najwyższy przede wszystkim zwrócił uwagę, iż zgodnie z art. 118 k.p.k. o właściwym  zakwalifikowaniu pisma procesowego decyduje treść, a nie wadliwe oznaczenie czy forma. Gdy sąd nałoży na świadka karę za niestawiennictwo, istnieje możliwość uchylenia tej kary na podstawie art. 286 k.p.k., jeżeli ukarany dostatecznie usprawiedliwi swe niestawiennictwo lub samowolne oddalenie się. Ukarany świadek może też złożyć zażalenie przewidziane w art. 290 § 2 k.p.k. (są to dwie różne drogi). Z treści uzasadnienia pisma zatytułowanego "zażalenie" jednoznacznie wynikało, że stanowiło ono w istocie usprawiedliwienie nieobecności wszystkich ukaranych świadków, a nie zażalenie. I dlatego SN odmówił podjęcia uchwały w sprawie, bowiem i tak nie miałaby ona znaczenia dla jej rozstrzygnięcia.

SN zauważył jednak, że zgodnie z art. 460 k.p.k. termin do wniesienia zażalenie wynosi siedem dni   od daty ogłoszenia postanowienia, a jeżeli ustawa nakazuje doręczenie postanowienia – od daty doręczenia. Przepis art. 286 k.p.k. jako początek biegu terminu do usprawiedliwienia wyznacza datę doręczenia postanowienia o ukaraniu. Uznać zatem należy, że wprowadza on jednocześnie obowiązek doręczenia tego postanowienia. Nie do przyjęcia jest, aby bieg terminu do usprawiedliwienia rozpoczynał się w innym czasie niż bieg terminu do złożenia zażalenia. Gdyby termin do złożenia zażalenia liczyć od ogłoszenia postanowienia na rozprawie, na którą świadek się nie stawił, to w praktyce w większości przypadków nie mógłby z tego prawa skorzystać.

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 26 października 2011 roku, sygn. akt I KZP 10/11

 • Podziel się:

 

Komentarze: Usprawiedliwienie to nie zażalenie

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane