Zakaz konkurencji w umowie o pracę

Pracodawcy mogą zawierać z pracownikami dodatkowe umowy regulujące zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez pracowników na rzecz podmiotów konkurencyjnych dla pracodawcy. Jeżeli umowa o zakazie konkurencji zawierana jest na okres przypadający po ustaniu stosunku pracy, jej niezbednym elementem jest ustalenie odszkodowania, które pracodawca zobowiązany jest wypłacać pracownikowi za powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej.

Zakaz działalności konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy może być ustanowiony na ściśle określony czas. Zakaz ten przestaje obowiazywać po upływie tego terminu a także w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania. Otóż jeżeli ustaną przyczyny uzasadniające zakaz działalności konkurencyjnej pracownika, ustanie zakazu konkurencji dotyczy tylko pracownika. Nie oznacza to jednak, że umowa o zakazie konkurencji przestaje obowiązywać. W takim przypadku (gdy ustaną przyczyny ustanowienia zakazu konkurencji) to pracownik może przestać powstrzymywać się od wykonywania pracy na rzecz podmiotów konkurencyjnych dla byłego pracodawcy, jednak pracodawca nadal ma obowiazek wypłaty odszkodowania. Taki wniosek wypływa z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 1999r., w którym stwierdzono, że:

Ustanie obowiązywania zakazu konkurencji (art. 101[2] § 2 kp) dotyczy tylko zobowiązania jakie przyjął na siebie pracownik w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, a nie zobowiązania pracodawcy do wypłaty odszkodowania.

Porady prawne

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 listopada 1999 r., sygn. I PKN 358/99, opubl. Monitor Prawniczy 2001/10 str. 554


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika