Będzie można bez ograniczeń produkować wino gronowe...

Jakie przepisy mają dotyczyć branży winiarskiej?

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina. Dotyczy on zniesienia limitu produkcji wina gronowego oraz ograniczeń sadzenia winorośli w Polsce, rozszerzenia liczby odmian winorośli, z których będzie można produkować wino gronowe; umożliwienia uprawy odmian zakwalifikowanych do wyrobu wina gronowego w UE a także zezwolenia na dodanie cukru do winogron, moszczu i wina gronowego wyrabianego z winogron zebranych w Polsce.

Jakie zmiany przewidziano?

Projekt ustawy znosi obowiązujący limit produkcji wina gronowego. Likwiduje ograniczenia w sadzeniu winorośli w Polsce. Rozszerza liczbę odmian winorośli, z których będzie można produkować wino gronowe. Umożliwia uprawę w naszym kraju odmian zakwalifikowanych do wyrobu wina gronowego w Unii Europejskiej.

Projekt zezwala też na wzbogacanie, czyli dodanie cukru, do winogron, moszczu i wina gronowego przez producentów tego trunku, wyrabianego z winogron zebranych w Polsce. Minister rolnictwa będzie mógł także wystąpić do Komisji Europejskiej o zwiększenie dozwolonego poziomu wzbogacania w przypadku wystąpienia wyjątkowo niekorzystnej pogody podczas dojrzewania owoców.

Zgodnie z projektem, z obowiązków, jakim podlegają przedsiębiorcy, zwolnione zostaną podmioty wyrabiające wino gronowe z upraw własnych w ilości mniejszej niż 1000 hl. Podmioty produkujące wyroby winiarskie w składzie podatkowym, w tym również wino gronowe z upraw własnych w ilości większej niż 1000 hl, mają podlegać takim samym obowiązkom jak przedsiębiorcy (chodzi wyłącznie o spełnienie przez nich wymogów techniczno-technologicznych).

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin będzie musiała przekazywać ministrowi rolnictwa informację o wynikach kontroli upraw winorośli. Doprecyzowano zasady przekazywania informacji Agencji Rynku Rolnego przez podmioty zajmujące się wyrobem lub rozlewem wina gronowego, przeznaczonego do obrotu.

Projekt nowelizacji przygotowano ze względu na konieczność wprowadzenia do polskiego prawa zmian zawartych w przepisach unijnych. 

Źródło: www.kprm.gov.pl

Podstawa:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (sejmowy druk nr 1514)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika