Co się może zmienić w prawie budowlanym?

W Ministerstwie Infrastruktury został opracowany (i trafił już do Sejmu) projekt ustawy zmieniającej prawo budowlane. Projekt ten obejmuje swoim zakresem trzy podstawowe grupy zmian:

1) wprowadzające znaczne ułatwienia dla inwestorów dotyczące:

a) zniesienia obowiązku uzyskania przez inwestora decyzji o pozwoleniu na budowę albo dokonania zgłoszenia budowy przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych, co spowodowało konieczność dokonania odpowiednich zmian także w ustawach Prawo energetyczne oraz o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Pozostawiono przy tym możliwość, w zależności od decyzji inwestora, realizacji przyłączy w oparciu o dotychczasową procedurę (zgłoszenie albo pozwolenie na budowę);

Porady prawne

b) faktycznego zniesienia instytucji zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej, których zadania wyłącznie w zakresie koordynacji usytuowania projektowanych sieci będzie wykonywał starosta przy pomocy geodety powiatowego;

2) doprecyzowujące przepisy ustawy o drogach publicznych, w zakresie m. in. wykonywania zjazdów z dróg oraz innych obiektów sytuowanych w pasie drogowym oraz

3) zmiany redakcyjne, mające na celu poprawienie czytelności niektórych przepisów ustawy.

 

Tak sam projektodawca opisuje proponowane przez siebie zmiany w Prawie budowlanym.

 

Co się zatem zmieni?

 

W obecnym stanie prawnym nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę wykonanie przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych ale tylko do budynków, wymagane jest natomiast dokonanie zgłoszenia ich wykonania. Budowa pozostałych przyłączy wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Po wprowadzeniu projektowanych zmian zwolnione z obowiązku dokonania zgłoszenia wykonania przyłączy byłoby wykonanie wszystkich wymienionych przyłączy, niezależnie od tego czy są związane z jakimś obiektem budowlanym, czy prowadzą jedynie do niezabudowanej działki. Uznaniu inwestora pozostawia się przy tym wybór procedury, związanej z zamierzoną realizacją przyłączy.

 

Co nowego?

 

Projekt dodaje przepis, na mocy którego istniałby obowiązek wykonania na odpowiedniej mapie planu sytuacyjnego przyłącza. Do planu tego będą miały zastosowanie odpowiednie przepisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego, a do wykonania przyłączy, w zależności od rodzaju przyłącza - Prawa energetycznego albo ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Inwestor nie będzie miał już obowiązku  dołączania do projektu budowlanego oświadczeń właściwych jednostek o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych.

 

Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor będzie obowiązany dołączyć również potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy.

 

Co miałoby być doprecyzowane?

 

Projekt proponuje wprowadzenie do słowniczka ustawy definicji pojęcia „przebudowa”, w celu uniknięcia dowolnej interpretacji. Przez przebudowę zatem zależałoby rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów technicznych, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji, lub użytkowych istniejącego obiektu budowlanego, w przypadku dróg dopuszczalne są zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie nie wymagającym zmiany granic pasa drogowego.

 

Projekt postanawia także wprost, iż warunkiem uzyskania uprawnień budowlanych jest złożenie egzaminu ze znajomości procesu budowlanego oraz umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej.

 

Projekt statuuje także obowiązek uzyskania zgody ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej na budowę gazociągów o zasięgu krajowym oraz tych, których budowa wynika z umów międzynarodowych. Jest to realizacja postanowień Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej Wspólnych Zasad Wewnętrznego Rynku Gazu Ziemnego, która dopuszcza ograniczenia udzielania zezwoleń na budowę i eksploatację systemu gazociągów w określonych sytuacjach.

 

Projekt wprowadza także obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie dla obiektów kategorii XVIII tj. budynków przemysłowych, co jest uzasadnione ich rozmiarami oraz wpływem na otoczenie. Proponuje się również zmianę definicji „zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego” , poprzez ograniczenie treści tej definicji do zakresu wymagań podstawowych jakim powinien odpowiadać obiekt budowlany.

 

Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem artykułu 29 prawa budowlanego (punkt 2) pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących budynków gospodarczych, wiat i altan o powierzchni zabudowy do 10 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać jeden na każde 500 m2 powierzchni działki, a powierzchnia działki nie może być mniejsza niż 500 m2. Po zmianach przepis ten stanowiłby, iż pozwolenia na budowę nie wymaga budowa budynków gospodarczych, ganków i wiat o powierzchni zabudowy do 10m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać jeden na każde 500m2 powierzchni działki, a powierzchnia działki nie może być mniejsza niż 500m2.

 

Zmiany nie objęłyby spraw wszczętych przed wejściem w życie proponowanych zmian, gdyż projekt postanawia, iż do spraw wszczętych a nie zakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.

 

Projekt przewiduje, iż zmiany miałyby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2005 r.

 

Źródło:

 

- Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych innych ustaw na stronach sejmowych (druk nr 3529).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika