Dochody kontrolowanych spółek zagranicznych. Będą zmiany przepisów?

Ministerstwo Finansów prowadzi prace legislacyjne nad zmianami w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych oraz dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych. Chodzi o opodatkowanie dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych (Controlled Foreign Corporation - CFC).

Projektowane rozwiązania zakładają zwalczanie procederu unikania opodatkowania poprzez przerzucanie dochodów do spółek położonych w krajach o niskim poziomie opodatkowania. Tego typu przepisy obowiązują w wielu państw członkowskich UE np w: Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Finlandii, Portugalii, jak również w krajach takich jak: USA, Kanada, Japonia, Nowa Zelandia, Indonezja, Meksyk, RPA, Południowa Korea, Argentyna, Brazylia, Izrael, Turcja, Chiny.

Porady prawne

Nowelizacja przewiduje nałożenie na polskich rezydentów obowiązku wykazania w odrębnym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych i opodatkowania ich 19-procentową stawką podatku. Dochody zagranicznej spółki kontrolowanej ustalane są na podstawie przepisów polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub prawnych w zależności od tego, czy wspólnikiem jest osoba fizyczna czy prawna.

Zagraniczna spółka kontrolowana została zdefiniowana poprzez odwołanie do trzech kryteriów dotyczących poziomu kontroli (25 proc. udziału w kapitale, praw głosu lub udziału w zysku), charakteru uzyskiwanych przez zagraniczną spółkę przychodów (50 proc. przychodów o charakterze finansowym) oraz położenia zagranicznej spółki w kraju o niskim poziomie opodatkowania (niższym o 25 proc. od obowiązującej w Polsce stawki CIT). Za zagraniczną spółkę kontrolowaną uznana będzie ponadto każda spółka położona w kraju wymienionym w wykazie krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, publikowanym przez Ministra Finansów w formie rozporządzenia.

Przepisy te nie będą miały zastosowania do podatników kontrolujących zagraniczne spółki położone w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Europejskiego, o ile zagraniczna spółka prowadzi tam rzeczywistą działalność gospodarczą.

Projekt nowelizacji, który na razie jest na etapie uzgodnień międzyresortowych, przewiduje dodatkowe wyłączenia m.in. w stosunku do dochodów zagranicznych spółek osiągających przychody w wysokości nieprzekraczającej 250 tys. euro. Ponadto aby przeciwdziałać podwójnemu opodatkowaniu tych samych dochodów, przewidziano możliwość potrącania podatku dochodowego zapłaconego przez zagraniczną spółkę kontrolowaną. Podobnie ma być w przypadku dywidend otrzymanych od zagranicznej spółki kontrolowanej oraz przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w niej. W takich sytuacjach pomniejszana o stosowne kwoty byłaby podstawa opodatkowania.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika