Kodeks wykroczeń przeciw chuliganom

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń oraz niektórych innych ustaw, który jest obecnie w Sejmie, ma na celu wprowadzenie uregulowań umożliwiających bardziej efektywne zwalczanie wykroczeń przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu, zatem wykroczeń szczególnie uciążliwych dla obywateli, takich jak np. wybryki chuligańskie oraz zakłócanie porządku publicznego i ciszy nocnej. Proponowane rozwiązania mają zapewnić wszystkim większe poczucie bezpieczeństwa.

Walka z wykroczeniami stadionowymi

Proponowane przepisy wprowadzajÄ… instrumenty walki z chuligaÅ„skimi wybrykami popeÅ‚nianymi podczas imprez masowych, w tym sportowych, organizowanych w kraju i za granicÄ…. Jednym z najważniejszych Å›rodków karnych w grupie tzw. wykroczeÅ„ stadionowych ma być zakaz wstÄ™pu na takie imprezy, orzekany na okres od dwóch do szeÅ›ciu lat. Ukarany bÄ™dzie miaÅ‚ obowiÄ…zek okresowego meldowania siÄ™ we wskazanej jednostce Policji. Nie bÄ™dzie mógÅ‚ wyjeżdżać z kraju na imprezy odbywajÄ…ce siÄ™ za granicÄ… w czasie i terminach podanych przez sÄ…d.

Porady prawne

Planuje się też dodanie do Kodeksu wykroczeń nowego rozdziału poświęconego m.in. czynom zabronionym popełnianym przez tzw. pseudokibiców. W projekcie przewidziano ponadto wprowadzenie nowych typów wykroczeń popełnianych na imprezach masowych, które będą podlegać karze, tj. m.in.:

  • wkraczanie na teren rozgrywek lub w jego pobliże (rejony nie przeznaczone dla widzów lub kibiców),

  • rzucanie przedmiotami podczas imprezy,

  • prowokowanie innych uczestników do zachowaÅ„ agresywnych.

Osoby utrudniające lub uniemożliwiające swoją identyfikację (np. poprzez używanie czapki kominiarki) mają również podlegać karze.

Na czym ma polegać zaostrzenie kar?

Projekt przewiduje podniesienie do 5 tys. zł wysokości nawiązki orzekanej przez sąd obligatoryjnie za czyny chuligańskie. Zaostrzeniu mają też ulec kary za wnoszenie (posiadanie) na imprezę masową materiałów wybuchowych, łatwopalnych lub napojów alkoholowych.

Planuje się też poszerzenie odpowiedzialności za wykroczenia oraz systemu obowiązujących kar. Aż trzykrotnie ma wzrosnąć górny próg zagrożenia grzywną - z 5 tys. do 15 tys. zł.

Poza tym w projekcie przewidziano zaostrzenie sankcji za popeÅ‚nianie wykroczeÅ„ polegajÄ…cych na zakłócaniu porzÄ…dku publicznego. Wyraźnie odróżniono przy tym zakłócenie spokoju czy spoczynku nocnego innej osoby od zakłócenia spokoju lub spoczynku nocnego innej osoby z jednoczesnym zakłóceniem spokoju i porzÄ…dku publicznego. SÄ…d w takich przypadkach, jako dodatkowÄ… karÄ™, ma mieć możliwość orzec przepadek urzÄ…dzeÅ„ (np. emitujÄ…cych dźwiÄ™k), które sÅ‚użyÅ‚y do popeÅ‚nienia wykroczenia, nawet gdyby nie byÅ‚y one wÅ‚asnoÅ›ciÄ… sprawcy.

Kary dla handlarzy

Wedle rządowej propozycji, w Kodeksie wykroczeń miałby pojawić się nowy przepis, na podstawie którego będą karane osoby handlujące w miejscach zabronionych. Za te wykroczenia, w poważniejszych przypadkach, przewidziano możliwość orzeczenia przepadku towarów przeznaczonych do sprzedaży, nawet tych, które nie są ich własnością.

Jakie zmiany zasad odpowiedzialnoÅ›ci nieletnich przewiduje projekt?

Wedle projektu  sprawcy, którzy ukoÅ„czyli 15 lat bÄ™dÄ… odpowiadali za popeÅ‚nienie czynu zabronionego, zgodnie z przepisami Kodeksu wykroczeÅ„, a tylko w wyjÄ…tkowych przypadkach wedÅ‚ug zasad okreÅ›lonych w ustawie o postÄ™powaniu w sprawach nieletnich. Projektodawcy uzasadniajÄ… takie obniżenie wieku odpowiedzialnoÅ›ci mÅ‚odzieży za popeÅ‚niane czyny wzrostem liczby wykroczeÅ„ z udziaÅ‚em nieletnich oraz dotychczasowÄ… bezkarnoÅ›ciÄ… ich sprawców.

Wykroczenia chuligaÅ„skie majÄ… być karane aresztem oraz grzywnÄ…. W zależnoÅ›ci od rodzaju czynu popeÅ‚nionego przez nieletniego, sÄ…d bÄ™dzie mógÅ‚ podać wyrok do publicznej wiadomoÅ›ci i obciążyć ukaranego kosztami publikacji.

Dłuższe przedawnienie...

Proponowane przepisy przewidujÄ… wydÅ‚użenie o jeden rok każdy z obecnie obowiÄ…zujÄ…cych terminów przedawnienia karalnoÅ›ci wykroczenia, czyli przedawnienia orzekania, wykonania kary oraz zatarcia ukarania. O 3 lata natomiast ma być dÅ‚uższy termin przedawnienia wykonania Å›rodka karnego, jakim jest zakaz wstÄ™pu na imprezy masowe - miaÅ‚by on wynieść 6 lat.

Podstawa prawna:

  • RzÄ…dowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeÅ„ oraz niektórych innych ustaw (sejmowy druk nr 1597)

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika