Na czym ma polegać przyspieszenie realizacji płatności cukrowych wypłacanych polskim rolnikom?

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej jest obecnie w Sejmie.

Czego dotyczy projekt?

Przedmiotowy projekt ustawy ma umożliwić przyspieszenie realizacji płatności cukrowych wypłacanych polskim rolnikom. Regulacje prawne zawarte w projekcie ustawy dadzą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podstawę prawną do wypłaty płatności cukrowych za 2007 r. zmniejszonych o nadpłacone płatności cukrowe wraz z odsetkami za 2006 r.

W przypadku przekroczenia wielkości środków finansowych (kopert krajowych) przewidzianych dla Polski dla poszczególnych rodzajów płatności do gruntów rolnych lub w wyniku przekroczenia przewidzianej dla Polski wielkości powierzchni gruntów, ilości roślin lub produktów rolnych, które mogą być objęte danym rodzajem płatności, należy zgodnie z przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi płatności do gruntów rolnych lub płatności cukrowej dokonać zmniejszenia kwoty danego rodzaju płatności, jej stawki lub podstawy do jej ustalenia.

Co musi określić każde państwo UE?

Państwo członkowskie UE powinno więc określić zasady dokonywania zmniejszenia przyznanych na dany rok płatności do gruntów rolnych. Na państwie członkowskim spoczywa obowiązek wskazania organu ustalającego wielkość zmniejszenia płatności oraz trybu dokonania zmniejszenia płatności przypadającej na każdego rolnika.

Mechanizm dokonywania takiego pomniejszenia powinien uwzględniać poszczególne etapy postępowania w sprawie przyznania płatności do gruntów rolnych, które zostaje wszczęte na podstawie wniosku o przyznanie tej płatności. Należy mieć na uwadze, że powyższe zmniejszenie może nastąpić przed lub po wydaniu decyzji w sprawie przyznania płatności do gruntów rolnych oraz przed lub po jej wypłaceniu. 

Ponadto stosownie do brzmienia ust. 2 w załączniku nr VII lit. K do rozporządzenia Rady (WE) nr 1782/2003, w przypadku gdy suma płatności cukrowych przypadających na każdego rolnika przekracza w państwie członkowskim pułap określony w tym rozporządzeniu kwota przypadająca na każdego rolnika jest proporcjonalnie zmniejszana.

Kto ustali wielkość zmniejszenia kwoty płatności cukrowej za rok 2006?

        

W projekcie zaproponowano, aby minister właściwy do spraw rolnictwa określił wielkość zmniejszenia stawki płatności cukrowej za 2006 r. w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie przygotowywanej ustawy.

W projekcie proponuje się, aby kierownik biura powiatowego ARiMR, na podstawie wielkości określonej przez ministra, ustalał wielkość zmniejszenia kwoty płatności cukrowej za rok 2006 z tytułu proporcjonalnego zmniejszenia kwoty płatności cukrowej przyznanej za rok 2006 każdemu rolnikowi lub jego spadkobiercy, w decyzji o przyznaniu tej płatności za rok 2007. Po dokonaniu takiego zmniejszenia kwota płatności cukrowej za 2007 r. ma być wypłacana pomniejszona o kwotę do zwrotu z tytułu opisanego zmniejszenia.

Co jeśli gdy kwota płatności cukrowej przypadającej rolnikowi za rok 2006 nie została jeszcze przyznana?

W przypadku gdy kwota płatności cukrowej przypadającej rolnikowi za rok 2006 nie została jeszcze przyznana, kierownik biura powiatowego ARiMR, na podstawie wielkości określonej przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w drodze rozporządzenia, ustali kwotę zmniejszenia płatności cukrowej za rok 2006 z tytułu proporcjonalnego zmniejszenia kwoty płatności cukrowej w decyzji o przyznaniu tej płatności za rok 2006. Wówczas kwotę płatności cukrowej za 2006 r. wypłacać się będzie pomniejszoną o kwotę do zwrotu z tytułu powyższego zmniejszenia.

Co jeśli rolnikowi lub w jego spadkobiercy nie przyznaje się płatności cukrowej za rok 2007?

Wedle propozycji posłów, jeżeli rolnikowi lub w jego spadkobiercy nie przyznaje się płatności cukrowej za rok 2007, kwotę zmniejszenia płatności cukrowej z tytułu proporcjonalnego zmniejszenia kwoty płatności cukrowej, przyznanej za rok 2006 każdemu rolnikowi lub jego spadkobiercy, kierownik biura powiatowego ARiMR ustala z urzędu, w drodze odrębnej decyzji, i nakazuje zwrot kwoty przypadającej do zwrotu z tytułu tego zmniejszenia na rachunek bankowy ARiMR.

Jakie redukcje płatności ma określić minister właściwy do spraw rolnictwa?

Wykonując upoważnienie na podstawie art. 24a ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej, minister właściwy do spraw rolnictwa określić ma wielkość zmniejszenia kwoty danego rodzaju płatności, jej stawki (w przypadku płatności do gruntów rolnych albo płatności cukrowej) lub podstawy do ustalenia wysokości płatności (w przypadku płatności do upraw roślin energetycznych). Zmniejszenie płatności do gruntów rolnych będzie stosowane, gdy z przepisów Unii Europejskiej dotyczących tych płatności lub płatności cukrowej, w tym z przepisów wydanych przez Komisję Europejską działającą w trybie art. 144 ust. 2 rozporządzenia nr 1782/2003, wynika obowiązek zastosowania redukcji.

Kiedy nowe przepisy mają wejść w życie?

Proponuje się, aby projekt ustawy wszedł w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Nie naruszy to - zdaniem autorów projektu - zasad demokratycznego państwa prawa, ponieważ niezwłocznie po opublikowaniu ustawy ARiMR będzie mogła rozpocząć realizację płatności cukrowych za 2007 r.

Podstawa prawna:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej (sejmowy druk nr 208);

  • Rozporządzenie Rady (WE) nr 1782/2003 z dnia 29 września 2003 r. ustanawiającego wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiającego określone systemy wsparcia dla rolników oraz zmieniającego rozporządzenia (EWG) nr 2019/93, (WE) nr 1452/2001, (WE) nr 1453/2001, (WE) nr 1454/2001, (WE) nr 1868/94, (WE) nr 1251/1999, (WE) nr 1254/1999, (WE) nr 1673/2000, (EWG) nr 2358/71 i (WE) nr 2529/2001 (Dz. Urz. UE L 270 z 21.10.2003, str. 1, ze zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 40, str. 269, ze zm.)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika