Odpolitycznienie mediów?

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji i innych ustaw, którym zajmuje się teraz Sejm, dotyczy określenia kręgu osób, spośród których będą wybierani członkowie KRRiT, wprowadzenia obowiązku niezwłocznego uzupełniania składu KRRiT przez organy konstytucyjne, w razie wygaśnięcia kadencji któregokolwiek z jej członków oraz zmian w podziale zadań i kompetencji organów państwowych właściwych w sprawach łączności, radiofonii i telewizji. 

Skąd potrzeba zmian?

Od pewnego czasu publiczne radio i telewizja były krytykowane m.in. za rzekome zbytnie upolitycznienie części nadawanych programów oraz dbanie w nich o interesy rządzącej ekipy. Twierdzono, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stopniowo przekształca się z organu, który miał dbać o obiektywizm i niezależność mediów, a także wolność słowa w instytucję coraz bardziej ulegającą wpływom większości sejmowej.

Jakie propozycje przedstawili posłowie?

Grupa posłów PO i PSL przedstawiła więc projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, podkreślając m.in., że nie ma on charakteru kompleksowego i zawarto w nim jedynie propozycje najpilniejszych zmian. Mają one na celu przede wszystkim uspołecznienie procesu wyboru szefów mediów publicznych oraz odpartyjnienie Krajowej Rady i wzmocnienie jej autorytetu. Nowe przepisy mają odsunąć polityków od bezpośredniego wpływu na jej skład.

Kto będzie mógł zostać powołany do KRRiT?

W powyższym celu proponuje się powoływania do KRRiT tylko osób, które posiadają rekomendację minimum 2 uczelni wyższych lub ogólnopolskich organizacji samorządu dziennikarskiego, albo ogólnokrajowych stowarzyszeń twórców (ma to być zasadnicza gwarancja formalna odpolitycznienia tej instytucji).

Do tego organu mieliby ich powoływać: Prezydent RP (2 członków), Sejm (3) i Senat (2). Rada składałaby się zatem z 7, a nie, jak dotąd, 5 osób.

Czy będzie możliwe odwoływanie członków KRRiT przed upływem kadencji?

Wedle projektu możliwe byłoby ich odwoływanie przed upływem kadencji (obecne regulacje tego nie przewidują). W razie pojawienia się wakatu, odpowiednie organy musiałyby niezwłocznie uzupełnić skład (dotąd nie było takiego obowiązku).

Jak ma być powoływane kierownictwo  publicznych radia i telewizji?

Rada miałaby ogłaszać obligatoryjne, jawne konkursy mające wyłonić kandydatów do rad nadzorczych i zarządów publicznych radia i telewizji. Ostatecznego powołania do rad i zarządów dokonywałby minister właściwy ds. Skarbu Państwa, lecz wyłącznie spośród osób, które zostały wyłonione w wyniku powyższej procedury.

Jak ma obradować KRRiT?

Posiedzenia Krajowej Rady odbywałyby się raz w miesiącu (obecnie ich częstotliwość zależy od uznania przewodniczącego), zaś za udział w nich przysługiwałyby diety, a nie, jak obecnie, uposażenie równe pensji podsekretarza stanu.

Jak mają się zmienić kompetencje KRRiT?

Zmianie uległyby również jej kompetencje, z których część przeszłaby na Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Przejąłby on m.in. prawo przyznawania i cofania koncesji na emitowanie programów oraz karania za złamanie przepisów regulujących ich treść i porę nadawania (np. zabraniających emisji audycji zawierających sceny przemocy przed godz. 23.00). Decydowałby on również o uznaniu danego podmiotu za posiadającego status nadawcy społecznego, zasięgając wcześniej opinii KRRiT. Zdaniem autorów przedłożenia takie zawężenie kompetencji Rady jest wskazane, gdyż odciążenie od obowiązków typu administracyjnego pozwoli jej skupić się na wykonywaniu głównego konstytucyjnego zadania - stania na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w mediach.

PiS zarzucił omawianemu projektowi naruszenie konstytucyjnej pozycji Rady poprzez pozbawienie jej ważnych uprawnień oraz przekazanie ich części administracji państwowej, widząc w tym próbę ubezwłasnowolnienia Rady. LiD wskazał zaś, że proponowany kształt nowelizacji w istocie niczym się nie różni od zamachu na niezależność mediów.

Podstawa prawna:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji i innych ustaw (sejmowy druk nr 151)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika