Otwarte fundusze emerytalne będą musiały konkurować?

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych i niektórych innych ustaw, który jest obecnie w Sejmie, dotyczy rozwoju rynku kapitałowego i gospodarki poprzez zwiększenie konkurencji między OFE i ograniczenie ryzyka dalszej koncentracji decyzji inwestycyjnych, a także ograniczenie prowizji od składki.

Jakie są mankamenty obecnego systemu OFE?

Nowy system emerytalny oparty jest o zasadę zdefiniowanej składki. Istotną częścią nowego systemu emerytalnego jest jego komponent kapitałowy. W fazie akumulacji fundamentalną  rolę odgrywają w nim otwarte fundusze emerytalne. Podmioty te zarządzane są przez podmioty prywatne.

Niestety doszło do znaczącej koncentracji rynku OFE. W efekcie ograniczeniu uległa konkurencja wynikami inwestycyjnymi oraz praktycznie zanikła występująca w pierwszym okresie funkcjonowania systemu konkurencja cenowa. Prowadzi to do ryzyka znaczącego ograniczenia poziomu świadczeń z nowego systemu.

Czemu mają służyć proponowane zmiany?

Proponowane przez wnioskodawców zmiany oparte są na przekonaniu, że kluczowa dla wysokości przyszłych emerytur jest konkurencja na rynku OFE, która prowadzić powinna do konkurencji wynikami inwestycyjnymi oraz poziomem opłat. W tym celu niezbędne jest stymulowanie konkurencji m.in. poprzez zapobieżenie dalszej koncentracji rynku w wyniku tzw. konsolidacji tego rynku. Pozwoli to podmiotom rynkowym skoncentrowanie się na pozyskiwaniu nowych członków w oparciu o wyniki inwestycyjne i niskie koszty.

Podstawa prawna:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych i niektórych innych ustaw (sejmowy druk nr 755)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika