Projekt zmian w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji

Na stronach sejmowych znajduje się projekt nowelizacji ustawy o komornicach sądowych o egzekucji.

Czego dotyczy proponowana zmiana?

Chodzi o obniżenie górnej granicy opłaty stosunkowej. Jak do tej pory wynosi ona trzydziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Projekt zakłada sprowadzenie jej do dziesięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Taka obniżka - według projektodawców - miałaby pozwolić na dostosowanie wysokości maksymalnej opłaty w postępowaniu egzekucyjnym do poziomu uzasadnionego czynnościami wykonywanymi w toku postępowania. Obecny, bardzo wysoki pułap opłaty egzekucyjnej sprawia, iż zmienia się jej charakter, kwota ta przestaje pełnić funkcję realnego wynagrodzenia za prowadzone czynności komornicze i staje się dodatkową „karą” dla dłużnika. Projektodawcy podnoszą, iż nie ma uzasadnienia dla obciążania tak wysoką opłatą dłużników, do których zaliczają się chociażby szpitale.

Porady prawne

Czy proponowana zmiana miałaby oznaczać zmiany na lepsze?

Projekt został oczywiście zaopiniowany, między innymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W opinii tej zostało podniesione, iż proponowana zmiana nie jest uzasadniona z racji tego, iż przedmiotowa opłata stosunkowa powinna być ustalana przez komornika w wysokości odpowiedniej do poniesionych przez komornika wydatków, nakładu jego pracy oraz wartości wyegzekwowanej części świadczenia zgłoszonego do egzekucji. Wysokość opłaty nie jest i nie powinna być dowolna, a jej pobieranie w maksymalnej wysokości nie powinno stanowić reguły, to jednak z racji - między innymi - tego, iż w obowiązującym stanie prawnym istnieje możliwości weryfikacji przez sąd wysokości opłaty stosunkowej pobranej przez komornika, zmniejszenie górnej granicy takiej opłaty do wysokości dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w opinii Ministerstwa jest niecelowe.


Źródło:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (druk 4044).

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika