Projekt zmian w ustawie o rachunkowości

W dniu 28 czerwca 2004 r. trafił do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości. Został opracowane w związku z rozporządzeniem 1606/2002/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 lipca 2002 r. w sprawie stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.

W projekcie przewidziano ponadto zmianę regulacji dotyczących zasad prowadzenia rachunkowości w zakładach ubezpieczeń. Wprowadza się także odpowiedzialność karną za usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych na zlecenie bez wymaganych uprawnień.

Emitenci papierów wartościowych

Wprowadzony został obowiązek sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych przez emitentów, których papiery wartościowe zostały dopuszczone do publicznego obrotu, zgodnie z MSR. Wymóg wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2005 r.

Jeśli dany podmiot emitował wyłącznie papiery dłużne dopuszczone do publicznego obrotu, wówczas obowiązek prowadzenia rachunkowości zgodnie z MSR pojawi się dopiero od 1 stycznia 2007 r. Jednak rachunkowość może być prowadzona we wspominany sposób już od 2005 roku.

Prowadzenie ksiąg na zlecenie

Porady prawne

Za prowadzenie ksiąg rachunkowych na zlecenie bez uprawnień oraz bez wykupionego odpowiedniego ubezpieczenia OC, przewidziano karę grzywny lub ograniczenia wolności.

Zakłady ubezpieczeń

W zakresie rachunkowości prowadzonej w zakładach ubezpieczeń zmiany mają na celu dostosowanie ich do nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Zmiany polegają na ujednoliceniu pojęć pojawiających się w ustawie o rachunkowości z ustawą o działalności ubezpieczeniowej oraz odpowiednimi aktami Unii Europejskiej. Poprawiono również zapisy dotyczące rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, w tym także dyskonta.

Źródło:

  • Projekt i uzasadnienie projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości (druk sejmowy 3058)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika