Projektowane zmiany w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów

Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów. Głównym założeniem twórców zmian w ustawie  o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów było ułatwienie stosowania tej formy, większa przejrzystość, łatwiejszy dostęp do rejestru oraz rozszerzenie zakresu podmiotowego.

Jak kształtuje się zakres podmiotowy według projektu?

W związku z rozwojem tego sposobu zabezpieczania wierzytelności, wydaje się zasadnym umożliwienie ustanowienia zastawu rejestrowego na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą poza terytorium R.P., w sytuacji, kiedy podmiot ten sprzedaje towary kontrahentowi na terytorium RP i chce swoją wierzytelność za sprzedaż tych tworów zabezpieczyć zastawem rejestrowym. Należy jednak ograniczyć katalog państw do tych, w których siedzibę ma zastawnik, do krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).  Dla podmiotów tych ustanowiono instytucję administratora zastawu. Art. 40 ust. 1  pkt 2 dopuszcza możliwość objęcia treścią wpisu do rejestru zastawów danych administratora zastawu w przypadku, kiedy zastaw ustanowiony jest na rzecz wyżej wymienionych podmiotów.

Porady prawne

W jaki sposób określa się wierzytelność zabezpieczoną?

Propozycja zmiany w art. 3  ma na celu umożliwienie wskazania najwyższej sumy zabezpieczenia w przypadku ustanowienia zastawu rejestrowego dla zabezpieczenia wierzytelności, która istnieje w dacie zawarcia umowy zastawniczej. Obecnie ustawa przewiduje jedynie możliwość wskazania najwyższej sumy zabezpieczenia dla wierzytelności przyszłej i warunkowej.

Do kiedy należy wystąpić z wnioskiem o wpis do rejestru?

Dla uproszczenia procedury wpisu zastawu do rejestru zrezygnowano z ograniczania stron miesięcznym terminem na złożenie wniosku o wpis zastawu do rejestru. Bowiem zastaw rejestrowy powstaje dopiero w momencie dokonania wpisu do rejestru zastawów, a nie podpisania umowy. Nie istnieje zatem zagrożenie w postaci nieujawnienia w rejestrze istniejącego zabezpieczenia, gdyż samo zawarcie umowy zastawniczej nie kreuje zabezpieczenia


Czy może istnieć zastaw mimo wygaśnięcia pierwotnie zabezpieczonej wierzytelności? 

Należy jednocześnie podkreślić, iż przypadki istnienia zastawu bez istnienia wierzytelności zabezpieczonej, inne niż zabezpieczenie wierzytelności przyszłej lub warunkowej były i są znane prawu polskiemu.

W dotychczasowym unormowaniu brak szczegółowego określenia granic, w jakich umowa zastawnicza może postanawiać dalsze trwanie zastawu rejestrowego, pomimo wygaśnięcia wierzytelności. Sytuacja, w której zastaw rejestrowy trwa nadal, będzie uzasadniona tylko wówczas, kiedy jego istnienie będzie związane z zabezpieczeniem innej, niż pierwotnie zabezpieczona, wierzytelność. Postanowienie, że zastaw rejestrowy nie wygasa wraz z wygaśnięciem wierzytelności pierwotnie zabezpieczonej, może zostać wprowadzone do umowy zastawniczej lub później, w drodze zmiany umowy. By rozwikłać problem projektodawca wskazuje niezbędne elementy umowy:

1)stosunek umowny, z którego będzie wynikała zabezpieczona w przyszłości wierzytelność,
  2)strony umowy,
  3)termin zawarcia nowej umowy
  4)najwyższą sumę zabezpieczenia, która nie może być wyższa niż kwota wierzytelności lub najwyższa suma zabezpieczenia pierwotnie ujawniona w rejestrze.

Projektodawca daje możliwość złożenia wniosku o wykreślenie zarówno zastawcy jak i zastawnikowi  w przypadku, kiedy wygasła zabezpieczona zastawem wierzytelność, a nie wskazano kolejnej zabezpieczonej nim wierzytelności.

W jaki sposób projektodawca ułatwia dostęp do danych ujętych w rejestrze?

Zdefiniowano pojęcie dodatkowego dostępu do informacji zawartych w rejestrze oraz określono organy, które będą miały do niego dostęp. Dodatkowy dostęp  zaspokaja uzasadnione potrzeby organów państwa działających w ramach umocowania ustawowego w zakresie udzielania im informacji z rejestru zastawów.  Zmiany te mają na celu zwiększenie realizacji zasady jawności rejestru zastawów. Zadanie to ma wykonywać podmiot zewnętrzny zwany dystrybutorem, wyspecjalizowany w wykonywaniu usług informacyjnych, działający komercyjnie na rynku. Dystrybutorem może być osoba spełniająca określone wymogi kwalifikacyjne.

Jakich informacji dotyczących rejestru zastawów można udzielić?

Dystrybutor udziela informacji o treści odpowiadającej informacjom udzielanym przez centralną informację o zastawach rejestrowych, a nadto może przeglądać dane otrzymane z centralnej informacji o zastawach rejestrowych celem wyszukania pozycji rejestru zastawów, w których, określona w zapytaniu osoba, wpisana jest w dowolnym charakterze, przedmiotu, o cechach określanych w zapytaniu, wpisanego do rejestru zastawów. Dystrybutor wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy dystrybucyjnej zawieranej przez Ministra Sprawiedliwości z dystrybutorem o udzielenie informacji na podstawie danych przekazywanych przez centralną informację o zastawach rejestrowych. Dystrybutor udziela   informacji w formie pisemnej, elektronicznej lub przy wykorzystaniu sieci informatycznych.

Jaki walor ma informacja udzielana przez dystrybutora?

Należy podkreślić, że dystrybutor nie wydaje odpisów, wyciągów czy zaświadczeń  wydawanych przez centralną informację (tylko te mają moc dokumentów wydawanych przez sąd), a jedynie udziela informacji odpowiadających, dokumentom wydawanym przez centralną informację, co do zawartości informacyjnej. Udzielane informacje dystrybutor sam autoryzuje działając pod własną firmą. Informacja nie jest tożsama z dokumentem, wydawanym przez centralną informację o zastawach rejestrowych lub przez sąd.

Projekt zamieszczono na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika