e-prawnik.pl Projekty ustawPrzyszłe informowanie i konsultowanie się z pracownikami...
2 Lutego 2005 GG Śledzik Wykop

Przyszłe informowanie i konsultowanie się z pracownikami...

Strona 1 z 3

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o informowaniu i przeprowadzaniu konsultacji z pracownikami, który ponad czynności opisane w tytule tego aktu określa także zasady wyboru przedstawiciela pracowników oraz rady pracowników. Głównym powodem opracowania takiego projektu jest wdrożenie dyrektywy 2002/14/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 marca 2002 r. ustanawiającej ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej. Dyrektywa ta służy realizacji popieranej przez Unię idei dialogu społecznego. Projekt nakłada na pracodawcę obowiązek zorganizowania wyborów członków rady pracowników w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, która miałaby wejść w życie 15 marca 2005 r.

Do kogo będzie miała zastosowanie projektowana ustawa?

Oczywiście adresatem projektu są pracodawcy. Jednak nie wszyscy bezwzględnie. Ustawodawca postanowił, iż ustawa będzie miała zastosowanie do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, ale nie ma zastosowania do pracodawców nie prowadzących działalności gospodarczej. Ponadto przepisów ustawy, z wyjątkiem dotyczących zachowania poufności, ochrony i sankcji karnych, nie stosuje się do pracodawców, u których przed dniem wejścia w życie ustawy zostało zawarte porozumienie dotyczące informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji, pod warunkiem, że porozumienie to zapewni efektywność informowania i przeprowadzania konsultacji co najmniej równą określonej w ustawy, a przy tym uwzględniać będzie interes pracodawcy i pracowników.

Co należy rozumień pod pojęciem informowanie i przeprowadzanie konsultacji?

Informowanie to przekazywanie przedstawicielowi pracowników albo radzie pracowników danych w sprawach dotyczących pracodawcy umożliwiających zapoznanie się ze sprawą.

Natomiast przeprowadzanie konsultacji to wymiana poglądów oraz podjęcie dialogu między pracodawcą a przedstawicielem pracowników albo radą pracowników.

Jakie organy przedstawicielskie należy wybrać u pracodawcy?

U pracodawcy zatrudniającego do 100 pracowników wybiera się przedstawiciela pracowników, natomiast u pracodawcy zatrudniającego 100 i więcej pracowników wybiera się radę pracowników, która składa się z 3 członków u pracodawcy zatrudniającego do 300 pracowników, a z 5 u pracodawcy zatrudniającego 300 i więcej pracowników.

  

Zobacz także:

  • Uroczyste obchody jubileuszu służby bhp

    W Sali Kolumnowej Sejmu 30 września br. odbyła się konferencja wieńcząca podwójny jubileusz: 55-lecia powołania w naszym (...)

  • Pora na rady pracowników!

    25 maja 2006 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. (...)

 

Komentarze do artykułu: Przyszłe informowanie i konsultowanie się z pracownikami...

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Porady prawne online
  • 0
  • 1
  • 2
  • 7
  • 0
  • 4
  • 2

Współpracują z nami

Tomasz Waśniowski
Tomasz
Waśniowski
Michał Włodarczyk
Jakub
Spalik

Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.


Zobacz opinie naszych klientów

Newsletter

Czy znasz "ANDRZEJ KUŚ"?
Dowiedz się więcej "przypomnienie o zapłacie".

Archiwum wiadomości

Sonda

Czy korzystałeś kiedykolwiek z porad prawnych online?

Na skróty

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.