Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zmianie imion i nazwisk

W Sejmie znalazł się już projekt zmian w ustawie o zmianie imion i nazwisk. Główne powody projektowanych zmian to potrzeba dostosowania przepisów ustawy do przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wykreślenie regulacji, które są nieaktualne, a ponadto doprecyzowanie przepisów, które budzą wątpliwości interpretacyjne.

Kto będzie mógł wnioskować o zmianę nazwiska?

Jak dotąd zmiana nazwiska rodowego jest dopuszczalna jedynie w przypadku kobiet zamężnych lub pozostających wcześniej w związku małżeńskim, co jest sprzeczne z brzmieniem art. 25 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, na podstawie którego mężczyzna może przyjąć nazwisko żony, a więc zmienić nazwisko w związku z zawieraniem małżeństwa. Dlatego zaproponowano zmianę, która polega na zastąpieniu wyrazu "kobieta" wyrazem "osoba", aby z nowego brzmienia przepisu wynikało, że nie tylko kobieta, ale i mężczyzna może zmienić nazwisko rodowe.

Porady prawne

Projekt przewiduje możliwość pozytywnego rozpatrzenia wniosku o zmianę nazwiska na nazwisko, którego wnioskodawca używa. Proponuje także wykreślenie wyrażenia "od wielu lat", ponieważ istotą tego przepisu jest fakt używania innego nazwiska, a nie czas używania tego nazwiska.

Co nowego, czyli czy można będzie zmienić imię?

Dodano nową instytucji prawnej, jaką jest powrót do imienia (imion) lub nazwiska, które zostały zmienione. Umożliwi to wszystkim osobom, którym imiona lub nazwiska zostały zmienione, posługiwanie się danymi osobowymi wynikającymi z pierwotnej treści aktów stanu cywilnego. W grupie uprawnionych znajdą się także osoby, którym w latach 50 przy wydawaniu dowodów osobistych samowolnie zmieniono brzmienie lub pisownię imion lub nazwisk.


W obecnym stanie prawnym jednym z powodów, dla których wniosek o zmianę nazwiska nie podlega uwzględnieniu, jest sytuacja, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że wnioskodawca ubiega się o zmianę nazwiska w zamiarze ułatwienia sobie działalności przestępczej albo uchylenia się od odpowiedzialności cywilnej lub karnej. Projekt proponuje wykreślenie tego przepisu, a to dlatego, iż organ administracji nie ma żadnych możliwości przeprowadzenia postępowania i wykazania, że wnioskodawca ubiega się o zmianę nazwiska w zamiarze ułatwienia sobie działalności przestępczej albo uchylania się od odpowiedzialności cywilnej lub karnej.

Ustawa o zmianie imion i nazwisk nie uprawnia organu orzekającego w zakresie zmian imion i nazwisk do badania, czy wnioskodawca prowadzi działalność przestępczą, czy też uchyla się od odpowiedzialności cywilnej lub karnej. Poza tym skoro obowiązkiem organu, który wydał decyzję o zmianie imienia lub nazwiska lub o ustaleniu jego pisowni jest m. in. zawiadomienie właściwych urzędów skarbowych, organów Policji, wojskowych komend uzupełnień i Krajowego Rejestru Karnego o zmianie, to organy te otrzymują informacje w powyższym zakresie, z zatem zmiany te nie mają wpływu na ewentualne uchylanie się od odpowiedzialności cywilnej lub karnej osoby, której zmiana dotyczy, gdyż poprzednio noszone imię lub nazwisko nie podlega wykreśleniu z rejestrów i kartotek i jest powiązane z nowymi danymi osobowymi po zmianie.

Jaki organ będzie właściwy w zakresie zmiany imienia lub nazwiska?

Jest to organ właściwy ze względu na pobyt stały lub ostatnie miejsce pobytu stałego wnioskodawcy (a nie tak jak do tej pory ze względu na "zamieszkanie", które jest nieprecyzyjne). Bardzo ważne jest, iż projekt postanawia, iż to kierownik urzędu stanu cywilnego będzie organem właściwym w zakresie zmiany imion i nazwisk.

Jak dotąd możliwe było i jest jeszcze ustalenie zarówno pisowni, jak i brzmienia imienia i nazwiska. Projekt wykreśla słowa "lub brzmienia" z prostej przyczyny - od czasu obowiązywania niniejszej ustawy nie odnotowano żadnego wniosku o ustalenie brzmienia imienia lub nazwiska. Projekt zawiera także definicję ustalenia pisowni imienia lub nazwiska.
Czy zmiana imienia i nazwiska jest nadzorowana przez jakiś organ?

Tak. To wojewoda jest organem odwoławczym od decyzji administracyjnych przewidzianych w ustawie. Ustawa o zmianie imion i nazwisk nie przewiduje odrębnego postępowania o przywrócenie nazwiska lub imienia osób, którym bezprawnie je zmieniono; reguluje jedynie postępowanie o zmianę nazwiska i imienia. Ponadto zgodnie z przewidzianą nowelizacją następuje rezygnacja z postępowania o ustalenie brzmienia imienia i nazwiska osób. Zaproponowano także przepis przejściowy, w którym starostowie przekazują kierownikom urzędów stanu cywilnego sprawy wszczęte i niezakończone decyzją ostateczną przed dniem wejścia ustawy w życie.

Źródło


- Projekt zamieszczony na stronach sejmowych


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika