Sejm zdecyduje o granicach wolności prasy

 Nowelizacja Ustawy prawo prasowe ma zapewnić ochronę cywilnoprawną osobom, których dobro, przez publikację prasową,zostało naruszone.

 Zachowanie przez dziennikarza szczególnej staranności i rzetelności, nie wyłącza bezprawności naruszenia dobra osobistego, spowodowanego opublikowaniem materiału prasowego zawierającego informacje nieprawdziwe- czytamy w projekcie nowelizacji Ustawy prawo prasowe.

Dziennikarz może zwolnić się z zachowania szczególnej staranności przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, poprzez wskazanie źródła którym jest inna publikacja  prasowa, o ile w przygotowanym przez niego materiale prasowym zostały zawarte fragmenty innej publikacji a oznaczenie ich pochodzenia nie budzi wątpliwości.

Porady prawne

Złożony przez PiS projekt nowelizacji  Ustawy prawo prasowe przewiduje także że: „ Redaktorem naczelnym dziennika lub czasopisma nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego".

Zgodnie z nowelizacją , osoba lub organizacja której dotyczy materiał prasowy może żądać od redaktora naczelnego właściwej redakcji bezpłatnego opublikowania odpowiedzi odnoszącej się do faktów opublikowanych w materiale prasowym lub zawartych w nim ocen.  Redaktor naczelny ma obowiązek opublikować odpowiedź- czytamy w projekcie. Redaktor może odmówić opublikowania odpowiedzi jedynie wtedy gdy odpowiedź mogłaby kogokolwiek obrazić. Redaktor odmawia publikacji także wtedy, gdy wnioskujący o odpowiedź nie jest do tego uprawniony lub gdy odpowiedź nie dotyczy faktów lub ocen zawieranych w materiale prasowym.

Odpowiedzialność cywilną za naruszenie prawa spowodowane naruszeniem materiału prasowego ponoszą autor, redaktor, lub inna osoba , która spowodowała opublikowanie materiału. Nie wyłącza się odpowiedzialności wydawcy. Odpowiedzialność majątkowa wymienionych osób jest solidarna.

Projekt przewiduje, że w przypadku nieuzasadnionej odmowy opublikowania odpowiedzi- wnioskodawca może wystąpić do sądu rejonowego właściwego dla redakcji z pozwem o nakazanie redaktorowi opublikowania odpowiedzi. Kto wbrew obowiązkowi wynikającemu z ustawy uchyla się od opublikowania odpowiedzi, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności- czytamy w projekcie. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

W uzasadnieniu projektu wnioskodawcy podnoszą, że obecne przepisy Ustawy prawo prasowe, nie zapewniają wystarczającej ochrony cywilnoprawnej osobom, których dobro osobiste zostało naruszone lub zagrożone wskutek opublikowania materiału prasowego. Jednocześnie- zdaniem wnioskodawców - istnieje poważna wątpliwość, czy istniejące przepisy karne nie stanowią nadmiernego ograniczenia swobody wypowiedzi  określonej w art. 10 Europejskiej Konwencji o ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności jak również Europejskiej Karty Praw Podstawowych.

W dołączonej do projektu nowelizacji Ustawy Kodeks karny proponuje się poza tym wykreślenie przepisu art. 212, dotyczącego pomówienia  (zagrożonego karą pozbawienia wolności do 1 roku), oraz art. 216, penalizującego zniewagę - (zagrożoną tą samą karą).

W uzasadnieniu projektu nowelizacji Ustawy prawo prasowe wnioskodawcy podkreślają, iż "....nieprawdziwość  godzącego w cześć zarzutu rodzi odpowiedzialność  przewidzianą w art. 24 Kodeksu cywilnego ( ochrona dóbr osobistych), niezależnie od wszystkich innych okoliczności, w szczególności od tego, czy dziennikarz dopełnił obowiązków staranności i rzetelności (...). Postawienie komuś zniesławiającego zarzutu, zawsze jest działaniem sprzecznym z zasadami  współżycia społecznego, a tym samym bezprawnym, i kwalifikacji tej nie może zmienić dobra wiara autora(....)bowiem to wyłącza jedynie jego winę , która nie jest istotna  dla zastosowania art.24 par 1 Kodeksu cywilnego."

Projekt nowelizacji Ustawy prawo prasowe i innych ustaw jest wpisany do porządku dziennego 48 posiedzenia Sejmu zaplanowanego na 26-28 sierpnia 2009

 

Druk sejmowy nr 845


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika