Specustawa dotycząca budowy gazoportu

Czego dotyczy rządowy projekt?

Do Sejmu trafił projekt ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Określa on zasady przygotowania, realizacji i finansowania inwestycji w zakresie terminalu wymaganych ze względu na istotny interes bezpieczeństwa państwa oraz inwestycji towarzyszących.

Jakie propozycje zawiera projekt?

Projekt ustawy przewiduje zbudowanie w Świnoujściu terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego. Budowa gazoportu ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski. Szacuje się, że inwestycja pozwoli od 2014 r. odbierać 2,5 mld m³ gazu rocznie. Razem z terminalem będą powstawać tzw. inwestycje towarzyszące - gazociągi przesyłowe oraz podziemne magazyny gazu.

Projekt ustawy przewiduje uproszczenie i skrócenie procedur administracyjnych związanych z przygotowaniem i realizacją przedsięwzięcia. Zakłada się, że decyzje o ustaleniu lokalizacji dla inwestycji terminalu i tzw. inwestycji towarzyszących, będą wydawać wojewodowie. Decyzje te będą wydawane niezależnie od istniejących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Przyspieszy to znacznie proces inwestycyjny. 

Proponując ułatwienia w nabywaniu nieruchomości pod budowę terminalu i inwestycji towarzyszących, w projekcie skorzystano z rozwiązań zawartych w specustawie drogowej i ustawie o transporcie kolejowym. Założono, że decyzje lokalizacyjne będą skutkować decyzjami wywłaszczeniowymi. W związku tym, szczegółowo uregulowano kwestię odszkodowań, a przede wszystkim wskazano sposób ustalania odszkodowania z tytułu utraty praw do nieruchomości.

Projekt zakłada także, że przy budowie inwestycji terminalu - istotnych ze względu na bezpieczeństwo państwa - będą stosowane uproszczone procedury zamówień publicznych. Nie będzie można ich jednak zastosować w stosunku do tzw. inwestycji towarzyszących. Obiekt powinien powstać jak najszybciej, bo jego funkcjonowanie zapewni bezpieczne dostawy gazu odbiorcom.

Zgodnie z projektem, inwestycje związane z terminalem będą realizować: Urząd Morski w Szczecinie, Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście SA, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA, Polskie LNG Sp. z o.o. Inwestycje towarzyszące realizować mają: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA.

Nadzór i koordynację prac związanych z budową terminalu i tzw. inwestycji towarzyszących sprawował będzie minister skarbu państwa.

Zakłada się, że wszystkie inwestycje będą finansowane m.in. ze środków własnych inwestorów oraz z budżetu państwa i Unii Europejskiej. 

Źródło: www.kprm.gov.pl

Podstawa:

  • Rządowy projekt ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (sejmowy druk nr 1835)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Artur Porębski 2012-05-22 11:25:55

    Dzień dobry Firma mojego Taty na podstawie przepisów specustawy tzw drogowej została wywłaszczona, (listopad 2011, oddanie nieruchomości miało zaś miejsce w kwietniu 2012) z działki na której była prowadzona działalność. Specustawa jest to akt prawny, który miał w swoim zamiarze bardzo uprościć i ograniczyć koszty pozyskiwania gruntów pod drogi. Jeden z przepisów tej ustawy stanowi, że z " urzędu" wypłacane jest odszkodowanie jedynie za wartość rynkową nieruchomości, bez uwzględnienia tzw korzyści utraconych, co w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej jest bardzo istotne. Zastanawiamy się obecnie jakie są szanse aby dochodzić roszczeń z tego tytułu obecnie, lub w przyszłości. Firma jest rozliczana na zasadzie ryczałtu, wiec nie jest precyzyjnie wiadomo jakie zyski przynosi, prawdopodobnie chodzi o kwotę około 100-150 tyś/rocznie, W wyniku utraty nieruchomości konieczne będzie prawdopodobnie zamknięcie działalności. Nie wiem w jaki sposób miałaby zostać oszacowana wartość utraconych korzyści oraz czy istnieje jakaś procedura dochodzenia roszczeń w tej sprawie. Z góry dziękuję Artur Porębski Janówek 82, 21-007 Mełgiew tel. 513 50 60 63


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika