Tymczasowe pomieszczenia będą obowiązkowe

Gmina obowiązkowo wskaże eksmitowanym pomieszczenia tymczasowe. Zostaną one udostępnione maksymalnie na sześć miesięcy.

Projektowana nowelizacja stanowi wykonanie postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 marca 2008 roku (sygn. akt S 2/08), który zauważył potrzebę jasnego określenia w ustawie o ochronie praw lokatorów obowiązków gminy związanych ze wskazaniem pomieszczenia tymczasowego.

Sąd może orzec eksmisję z przyznaniem pozwanemu prawa do lokalu socjalnego lub zastępczego dostarczanego przez gminę albo zasądzić eksmisję bez prawa do takiego lokalu. W tym drugim przypadku komornik wykonujący wyrok eksmisyjny powinien wstrzymać postępowanie egzekucyjne do czasu zapewnienia dłużnikowi pomieszczenia tymczasowego.

Obecne przepisy o pomieszczeniach tymczasowych są jednak nieprecyzyjne. W związku z tym gminy nie zawsze zapewniają je eksmitowanym lokatorom.

Niejasności rozwiązuje projektowana ustawa wskazując, że gmina musi wskazać eksmitowanemu pomieszczenie tymczasowe, o którym mowa w art. 1046 § 4 kodeksu postępowania cywilnego.

Senatorowie zaproponowali jednocześnie, by umowa o odpłatne używanie tymczasowego pomieszczenia była zawierana na czas oznaczony, nie dłuższy niż 6 miesięcy.

Zgodnie z przepisami tymczasowe pomieszczenie powinno nadawać się do zamieszkania, zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę, znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowywanych.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jefimik 2013-05-27 18:06:00

    W nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatora MUSI być zapis, że gmina jest zobowiązana płacić odszkodowanie za nie wskazanie lokalu socjalnego i pomieszczenia tymczasowego. Sejm tak chce się przypodobać wyborcom-menelom, że używa dwuznacznych sformułowań i różnie interpretowanych słów. Kiedy wreszcie doczekamy się jasnego, prostego prawa? Czy wtedy gdy z Sejmu znikną aktorzy, baletnice, sportowcy i strażnicy miejscy, którzy tylko naciągają nas na co najmniej 20 tys. zł miesięcznie i służą jako maszynka do głosowania?

  • wojtek 2012-06-07 21:07:45

    "Projektowana nowelizacja stanowi wykonanie postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 marca 2008 roku (sygn. akt S 2/08)." Czyżby - a co z odszkodowaniem dla wynajmującego, gdyby sprawa się przeciągała - kto zapłaci? A TK też to sygnalizował. Kolejny bubel.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika