Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Ułatwienie przygotowań do EURO 2012?

Jaki projekt dotyczy przygotowań do EURO 2012?

Projektem ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 oraz ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego szczególnych zasadach teraz zajmuje się nim Sejm.

Jakie propozycje zawiera projekt?

Projekt nowelizacji zakłada uproszczenie procedur administracyjnych, co wpłynie na przyspieszenie prac związanych z przygotowaniem inwestycji na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Dzięki nowym przepisom zostaną wyeliminowane bariery prawne, które spowalniają cykl inwestycji związanych z turniejem.

Nowe prawo korzysta z rozwiązań zawartych m.in. w tzw. specustawie drogowej i kolejowej. Zaproponowano, aby odszkodowanie za wywłaszczenie było wyższe od wartości ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego o 5 proc. Będzie to możliwe, jeśli dotychczasowy właściciel lub użytkownik wieczysty przekaże wywłaszczaną nieruchomość w ciągu 30 dni od daty ostatecznej decyzji o lokalizacji inwestycji lub od daty doręczenia zawiadomienia o nadaniu tej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. W ten sposób odszkodowanie będzie mogło dawać właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu możliwość odtworzenia stanu, jaki był przed wywłaszczeniem.

Ponadto właściciel otrzyma dodatkowo 10 tys. zł, jeżeli na jego nieruchomości znajduje się budynek mieszkalny lub budynek, w którym wydzielono mieszkania. W ten sposób właściciel nieruchomości będzie mógł odtworzyć sytuację majątkową, tj. zakupić nową nieruchomość, opłacić podatki związane z jej nabyciem, czy też zapłacić za przeprowadzkę.

Projekt nowelizacji upraszcza także procedurę administracyjną, poprzez połączenie obecnie obowiązujących etapów procesu lokalizacji i nabywania nieruchomości w jedną decyzję. Dotychczasowe przepisy przewidują bowiem dwu lub trzyetapowy proces lokalizacji i nabywania nieruchomości na cele realizacji przedsięwzięć Euro 2012.

Nowe przepisy określają również sytuację, w której tylko część nieruchomości zostanie objęta wywłaszczeniem, natomiast pozostała część nie nadaje się do wykorzystania zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem. W takich sytuacjach projekt ustawy przewiduje, że spółka celowa lub inny podmiot będzie miał obowiązek nabyć także - na wniosek użytkownika - na rzecz Skarbu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego pozostałą część nieruchomości.

Szacuje się, że maksymalne koszty wykupu nieruchomości związane z dodatkowym odszkodowaniem w wysokości 5 proc. wartości nieruchomości oraz dodatkiem za budynek mieszkalny, wyniosą ok. 26 mln zł rocznie.
Zaproponowano, aby ustawa weszła w życie w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia.  

Źródło: www.kprm.gov.pl

Podstawa:

 • Projekt ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 oraz ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego szczególnych zasadach, przedłożony przez ministra infrastruktury (sejmowy druk nr 1947)
 • Podziel się:

 

Komentarze: Ułatwienie przygotowań do EURO 2012?

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane