Upadłość konsumencka – poselski projekt ustawy

Dnia 17 marca 2004 skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu poselski projekt ustawy o przeciwdziałaniu niewypłacalności osoby fizycznej oraz o upadłości konsumenckiej. Projekt ma określić zasady, na jakich wierzyciele będą dochodzić od dłużników, będących osobami fizycznymi, swoich wierzytelności. Ustali także zasady obowiązujące w postępowaniu zapobiegającym niewypłacalności osób fizycznych.

Upadłość konsumencka

Porady prawne

Przepisy ustawy stosowane będą do osób nie prowadzących działalności gospodarczej lub zawodowej. W szczególności projekt nie dotyczy:

  • wspólników osobowych spółek handlowych
  • osób fizycznych prowadzących we własnym imieniu gospodarstwo rolne

Przewidziano jednak, że osoby prowadzące działalność gospodarczą lub gospodarstwo rolne będą podlegały pod omawianą ustawę, jeśli wartość ich długu zaciągniętego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub gospodarstwem rolnym nie przekroczy 15% całego długu.

Upadłość konsumencką ogłosić można tylko w stosunku do dłużnika niewypłacalnego. Zgodnie z projektem dłużnikiem niewypłacalnym jest osoba, która nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań, a suma jej zobowiązań jest wyższa od majątku tej osoby. Postępowanie o ogłoszenie upadłości może być wszczęte tylko na wniosek dłużnika lub jego spadkobierców. Sprawy tego typu mają rozpatrywać Konsumenckie Kolegia Orzekające (dalej KKO) działające przy Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Projekt przewiduje, że konsument uzyska pomoc w prowadzeniu postępowania od powiatowych ośrodków doradztwa finansowego i kredytowego.

Od chwili złożenia wniosku o upadłość, przestają być naliczane odsetki od zobowiązań dłużnika. Wstrzymuje się także postępowania egzekucyjne toczące się przeciwko dłużnikowi. Nie dotyczy to egzekucji należności alimentacyjnych oraz rent z tytułu wywołania uszkodzenia ciała i rozstroju zdrowia. Równocześnie dłużnik utraci możliwość dysponowania majątkiem oraz zaciągania kolejnych zobowiązań, z wyłączeniem tych związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Wniosek o upadłość powinien zostać rozpatrzony przez KKO w ciągu 60 dni. Jeśli KKO postanowi o upadłości konsumenta, powiatowy ośrodek doradztwa finansowego i kredytowego zostanie zobowiązany do przygotowania, w imieniu dłużnika, projektu układu z wierzycielami lub planu spłat. Plan ten posłuży zarządcy upadłości konsumenckiej do sprzedaży masy upadłości - czyli majątku dłużnika - w celu spłaty zobowiązań. Sprzedaż zostanie przeprowadzona w drodze aukcji, której warunki określi zarządca upadłości konsumenckiej.

Nie cały majątek ma zostać włączony do masy upadłości. Wyłączone zostanie mieszkanie dłużnika o powierzchni nie przekraczającej 10 m2 przypadających na jedną utrzymywaną przez niego osobę. W wypadku większego mieszkania, podlega ono sprzedaży, ale wyłączona jest kwota konieczna do nabycia lokalu nie podlegającego egzekucji znajdującego się w danej miejscowości lub w odległości 20 km od niej.

Postępowanie zapobiegające niewypłacalności.

Oprócz niewypłacalności konsumenckiej projekt ustawy przewiduje także postępowanie zapobiegające niewypłacalności. Dłużnik, który uważa, że grozi mu niewypłacalność będzie mógł zgłosić się do powiatowego ośrodka doradztwa finansowego i kredytowego o opinię czy należy wszcząć omawiane postępowanie. Po uzyskaniu opinii dłużnik może wystąpić do powiatowego ośrodka o przygotowanie, w jego imieniu, projektu planu spłat lub przedstawić swój plan spłat.

Sporządzony lub zaakceptowany plan spłat razem z odpowiednim wnioskiem składa się do KKO. Od chwili złożenia wniosku do momentu zakończenia postępowania przestają być naliczane odsetki od zobowiązań dłużnika. Zawieszana jest także spłata zobowiązań. Wstrzymuje się egzekucję przeciwko dłużnikowi. Przygotowany plan przedstawiany jest do akceptacji wierzycieli. Jeśli go zaakceptują dalsze spłaty długu będą dokonywane według tego planu. Jeśli nie zaakceptują, dłużnik może jeszcze zwrócić się do KKO o zatwierdzenie planu. Zatwierdzenie będzie miało skutek podobny do zgody wierzycieli. Plan zostanie zatwierdzony, jeśli KKO uzna, że brak zatwierdzenia może spowodować, iż wierzyciele utracą możliwość zaspokojenia swoich należności.

Źródło: Projekt i uzasadnienie projektu ustawy o przeciwdziałaniu niewypłacalności osoby fizycznej oraz o upadłości konsumenckiej


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • anonimowy go?ć 2008-09-18 14:43:56

    jeżeli dłużnik nie posiada żadnego majątku i nigdy go nie miał,tylko utrzymuje się z zasiłku stałego z OPIEKI SPOŁECZNEJ na stały stopięn trwale niezdolny do jakielkowiek pracy, to jak to jest co do słat na raty? skoro żadnych pieniędzy innych nie posiada


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika