W Sejmie o in vitro

Obywatelski projekt ustawy o zakazie in vitro ( przekazany do Sejmu przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, poparty liczbą podpisów 160 895) jest de facto propozycją nowelizacji Kodeksu karnego.

Zgodnie z  proponowaną nowelizacją w kodeksie miałyby zostać wprowadzone następujące zmiany:

Dodaje się art. 160a par 1 kk w brzmieniu:

 -" kto doprowadza do zapłodnienia ludzkiej komórki jajowej poza organizmem matki ( in     vitro) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3"

  • - „ kto dokonuje eksperymentów na embrionach powstałych w warunkach opisanych w par 1 podlega karze pozbawienia wolności nie krótszej niż 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności."
  • - „kto uprawia handel embrionami powstałymi w sposób opisany w par 1 podlega karze pozbawienia wolności nie krótszej niż 3 lata"

Autorzy projektu uzasadniają:

(...)Potrzeba wydawania ustawy wynika z obecnego stanu rzeczy, w którym brak zakazu tworzenia zarodków poza organizmem matki jest źródłem wielu bulwersujących nadużyć moralnych(...)Każdy człowiek ma prawo do tego, by do jego poczęcia doszło w organiźmie matki(...)Narusza prawa człowieka wszystko, co narusza jego godność .Znajdowanie się organizmu ludzkiego w fazie embrionalnej poza organizmem matki stanowi dla niego zawsze zagrożenie życia. Tak jest wówczas, gdy do powstania danego embrionu nie doszło jedynie z myślą o bezpośrednim umieszczeniu go w organiźmie matki i poddawany jest on zamrożeniu(..) Ale również wtedy , gdy nie dojście do umieszczenia zarodka w organiźmie matki wynika ze zmiany jej decyzji co do macierzyństwa(...)To przyrodzona godność ludzka domaga się całkowitego zakazu procesu zapłodnienia in vitro. Oczekiwane skutki społeczne to wzrost świadomości przestrzegania podstawowych praw człowieka(...)Ze względu za rodzaj chronionego dobra i podobieństwa sytuacji zagrożenia proponowana sankcja jest identyczna z tą jaką zawiera art. 160 kk.(..)

Opinie o projekcie:

Projekt nie zyskał aprobaty ministerstwa sprawiedliwości w osobie zastępcy Prokuratora Generalnego

Prokurator Jerzy Szymański napisał w opinii między innymi, że „zapłodnienie in vitro  ma na celu spowodowanie poczęcia dziecka(...) w społeczeństwie dominuje przekonanie o dopuszczalności tej metody jako wynikającego z postępu medycyny sposobu na uzyskanie rodzicielstwa przez osoby , które z przyczyn zdrowotnych nie mogą posiadać dziecka w drodze naturalnej.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej  Konstanty Radziwiłł stwierdził między innymi:

(...) Przedstawiony projekt ustawy należy zaopiniować negatywnie.(...) w społecznej dyskusji na temat in vitro przeważa pogląd, że sprzeciw wobec stosowania tej metody ma charakter światopoglądowy(..) stąd regulowanie stosowania tej metody przez jej penalizację nie wydaje się właściwe(..)Kwestię dokonywania eksperymentów z udziałem człowieka w stadium embrionalnym reguluje Kodeks Etyki Lekarskiej, natomiast ustawa z dn. 1 lipca 2005 o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek zawiera przepisy karne dotyczące handlu komórkami i tkankami.(...)

Pierwsze czytanie projektu przewidziano na dzień 9 września 2009 podczas 49 posiedzenia Sejmu.

Podstawa prawna:


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Laskin 2011-09-24 10:00:44

    I to lekarz tak wypisuje głupoty? On zamiast bronić zdrowia, dzieci, kobiety, już nie piszę o moralności, to pisze, że każdy ma prawo do poczęcia. Może i każdy, ale nie każdy zna i wie, że sztuczne zapłodnienie to rodzenie na życzenie, nie przez współpracę obojga, lecz w zastępstwie obojga. Poza tym, nie jest ono na tyle skuteczne jak przewidywano. Co z naprotechnologią? Dlaczego tego sposobu zapłodnienia się nie wdraża? Ten sposób nie ogranicza przynajmniej płodności kobiety? Nie stanowi zagrożenia dla żadnej ze stron, jak ma to miejsce w in vitro!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika