Zmiany w prawie budowlanym

Sejm uchwalił nowelizację prawa budowlanego, mającą na celu uproszczenie procedur administracyjnych oraz wprowadzenie zmian w szeregu instytucji prawa budowlanego min. samowoli budowlanej.

Nowelizacji dokonano również w ustawowym słowniczku. Definicja budowy będzie obejmować wykonanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego. Nie będzie obejmowała swoim zakresem przebudowy obiektu budowlanego. Zapis ten zostanie przeniesiony do definicji robót budowlanych. Zmieni się również definicja terenu zamkniętego poprzez odesłanie do przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz urządzeń budowlanych. Nowelizacja dodaje do słowniczka definicje: budynku mieszkalnego jednorodzinnego, obszaru oddziaływania obiektu i opłaty jako kwoty należności wnoszonej przez zobowiązanego za określone ustawą obowiązkowe kontrole dokonywane przez właściwy organ.
Nowelizacja przewiduje wprowadzenie nowych specjalności, drogowej i mostowej, w uprawnieniach budowlanych. Wprowadzono również delegację dla ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej do wydania rozporządzenia w sprawie określenia nowych specjalności. Wykonywanie uprawnień budowlanych, będzie wymagało przedstawienia zaświadczenia właściwej izby samorządu zawodowego, potwierdzającego wpis na listę danej izby. Dotyczy to min. sytuacji zgłoszenia oświadczenia kierownika budowy o przyjęciu obowiązku kierowania budową dołączanego do zaświadczenia składanego organowi o planowanym terminie rozpoczęcia robót.

Wiele zmian dotyczy postępowania poprzedzającego rozpoczęcie robót budowlanych. Znacznemu rozszerzeniu ulegnie katalog przedsięwzięć budowlanych niewymagających uzyskania pozwolenia na budowę. W krok za tym jednak, rozszerzono zakres prac podlegających zgłoszeniu właściwemu organowi.
Złagodzeniu ulegną przepisy dotyczące dokumentacji wymaganej od osoby ubiegającej się o pozwolenie na budowę. Przepisy dotychczasowe przewidują, iż może być ono wydane jedynie osobie, która wykaże prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Często powoduje to znaczne wydłużenie postępowania. Nowelizacja nakłada na inwestora obowiązek złożenia, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenia o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Nie będzie konieczne, więc przedstawianie aktów notarialnych lub odpisów z ksiąg wieczystych.

Porady prawne
W przypadku rozpoczęcia robót przed uzyskaniem ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, pozwolenie takie nie będzie wydane.

Przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, organ wydający będzie miał obowiązek sprawdzenia projektu. Do czasu nowelizacji organ miał taką możliwość. Nie dotyczy to projektów obiektów budowlanych o prostej konstrukcji (min. domów jednorodzinnych), a także zakresu objętego sprawdzaniem i opiniowaniem na podstawie przepisów szczególnych.

Ustawa wprowadza ważne ograniczenie na organy decydujące w sprawie pozwoleń. Na wydanie pozwolenia na budowę organ będzie miał dwu miesięczny termin, liczony od dnia złożenia wniosku. Po upływie tego terminu, na organ będzie nakładana kara w wysokości 500zł. za każdy dzień zwłoki.

Przewidywane jest wprowadzenie regulacji, przewidującej, iż nie każda samowola budowlana będzie karana nakazem rozbiórki. Wyłączenie dotyczy sytuacji, gdy obiekt budowlany lub jego część są zgodne z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz wymaganiami techniczno-budowlanymi. W takiej sytuacji organ nakazuje wstrzymanie dalszych robót budowlanych, do czasu wydania stosownych zezwoleń. W tym czasie inwestor ma obowiązek złożenia wszystkich wymaganych dokumentów. Inwestor, który pomimo wydanego postanowienia o wstrzymaniu robót, dalej je kontynuuje, będzie ukarany nakazem rozbiórki obiektu budowlanego. W przypadku uzyskania przez inwestora wymaganych zezwoleń, będzie on musiał jeszcze zapłacić odpowiednią opłatę legalizacyjną.

Każdy obiekt budowlany, na którego wzniesienie wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę lub, na którego użytkowanie wymagane jest uzyskanie pozwolenia, będzie podlegał obowiązkowej kontroli przeprowadzanej przez organ nadzoru budowlanego. Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej rozszerzy, w drodze rozporządzenia katalog obiektów budowlanych, do użytkowania, których można przystąpić po przeprowadzeniu obowiązkowej kontroli. Obowiązkowa kontrola będzie przeprowadzana również, w sytuacji złożenia wniosku o wydanie decyzji o pozwolenie na wznowienie robót budowlanych w przypadku cofnięcia pozwolenia na budowę z powodu istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę. Kontrola będzie przeprowadzona przed upływem 21 dni od wezwania organu przez inwestora i ma obejmować min. sprawdzenie: zgodności obiektu z projektem zagospodarowania działki lub terenu, z projektem architektoniczno budowlanym, wyrobów budowlanych szczególnie istotnych dla bezpieczeństwa konstrukcji i bezpieczeństwa pożarowego. W przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli istotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu lub innego rażącego naruszenia warunków pozwolenia na budowę będzie nakładana kara finansowa.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika