e-prawnik.pl Przegląd prasyZasady wznowienia postępowania karnego muszą ulec zmianie
8 Września 2006 GG Śledzik Wykop

Zasady wznowienia postępowania karnego muszą ulec zmianie

Przepisy nie mogą ograniczać praw wynikających ze skutecznej skargi w Trybunale Konstytucyjnym. Kodeks postępowania karnego, który narusza tę zasadę, musi być poprawiony.

Tak wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego wydanego po rozpatrzeniu w czwartek kolejnej skargi Jacka Bąbki, byłego studenta prawa, który ma już na koncie kilka wygranych przed TK spraw.

(...)Artykuł 540 § 2 stanowi bowiem, że można wznawiać postępowanie sądowe po wyroku TK tylko wtedy, gdy będzie to korzystne dla oskarżonego i gdy uznany za niekonstytucyjny przepis był podstawą skazania lub warunkowego umorzenia. Wyklucza więc wznowienie postępowania zakończonego każdym innym orzeczeniem.

Tymczasem Jacek Bąbka nie był oskarżonym, lecz sam oskarżał za pomówienie, a sąd umorzył sprawę z powodu przedawnienia zarzucanego jego przeciwnikowi czynu.

Rzeczpospolita 8.09.2006 r.

Zobacz także:

 

Komentarze do artykułu: Zasady wznowienia postępowania karnego muszą ulec zmianie

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Porady prawne online
  • 0
  • 1
  • 2
  • 7
  • 0
  • 5
  • 6

Współpracują z nami

Tomasz Waśniowski
Tomasz
Waśniowski
Michał Włodarczyk
Jakub
Lorenc

Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.


Zobacz opinie naszych klientów

Newsletter

Czy znasz "JAN POLAŃSKI"?
Dowiedz się więcej "vat-z termin złożenia".

Archiwum wiadomości

Sonda

Czy korzystałeś kiedykolwiek z porad prawnych online?

Tagi

Na skróty

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.