Jaki będzie wymiar czasu pracy z okazji świąt?

Prezydent RP podpisał ustawę 18 października 2006 r. zmienającą przepisy Kodeksu pracy dotyczące czasu pracy. Dotyczy ona zasad ustalania wymiaru czasu pracy dla pracowników oraz przepisów dotyczących ustalania urlopu wypoczynkowego. Nowelizacja wchodzi w życie 30 listodada br. Dowiedzmy się więc, jak teraz należy liczyć czas pracy.

Jak uwzględniać święta przy ustalaniu wymiaru czasu pracy pracowników?

Zmieniono zasady uwzględniania świąt przypadających w jednym tygodniu przy ustalaniu wymiaru czasu pracy pracowników. Pracodawca ma teraz pomniejszać wymiar czasu pracy pracownika o 8 godzin z tytułu każdego święta przypadającego w innym dniu niż niedziela, niezależnie od tego, ile świąt przypadnie w jednym tygodniu

Porady prawne

W praktyce bowiem w jednym tygodniu kalendarzowym dwa święta mogą wystąpić w maju (1 i 3 maja) oraz w grudniu (25 i 26 grudnia). Pracownicy nie będą więc musieli odpracowywać w tym roku drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Ustawodawca przewidział ponadto, iż zmniejszenie wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym obejmującym grudzień 2006 r. nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia za pracę wypłacanego pracownikowi za ten okres. Wynagrodzenie takie przysługuje za liczbę godzin pracy ustaloną na podstawie art. 130 Kodeksu pracy w dotychczasowym brzmieniu.

Zmiana przepisów Kodeksu pracy zapewni zatem korzystanie przez pracowników z 52 dni wolnych od pracy w roku kalendarzowym z tytułu zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, a także usunie wątpliwości powstające na tle poprzednio obowiązującego stanu prawnego jako obowiązek pracownika odpracowywania jednego lub dwóch świąt w skali roku.

Co zmienia się w zakresie

ustalania urlopu wypoczynkowego?

Podniesiono do rangi ustawowej przepisy dotyczące ustalania urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym w przypadku pozostawania przez pracownika w zatrudnieniu u danego pracodawcy jedynie przez część miesiąca. Dodano nowiem w Kodeksie pracy nowy art. 1552a w całości przejmujący dotychczasowe regulacje zawarte w przepisach § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Uzupełniono ponadto regulację dotyczącą urlopu w wymiarze proporcjonalnym dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Także w odniesieniu do tej grupy pracowników obowiązują teraz zasady, że:

  • niepełny miesiąc kalendarzowy pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca,
  • przy ustalaniu proporcjonalnego wymiaru urlopu w związku z nawią­zaniem bądź rozwiązaniem stosunku pracy niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Przewidziano przy tym, że przy ustalaniu wysokości świadczeń pieniężnych, obliczanych z zastosowaniem współczynnika, o którym mowa w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlopy, przyjmuje się, że w 2006 r. liczba dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy wynosi 50.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 18 października 2006 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz. U. 2006 r., Nr 217, poz. 1587);
  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. 1998 r., Nr 21, poz. 94, ze zm.);
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. 1997 r., Nr 2, poz. 14, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika