Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym

Jaka ustawa zmienia Prawo o ruchu drogowym?

W dniu 11 maja 2009 roku została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wejdzie ona w życie 12 czerwca.

Czego dotyczy nowelizacja?

Przedmiotowa nowelizacja ustawy dotyczy dwóch aspektów:

  1. przekazanie spraw związanych z prowadzeniem centralnej ewidencji pojazdów (CEP) i centralnej ewidencji kierowców (CEK) do kompetencji ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
  2. wprowadzenie mechanizmów związanych z dochodzeniem należnych opłat ewidencyjnych - poprzez dodanie zapisów o stosowaniu odsetek od nieterminowo regulowanych i przekazywanych opłat ewidencyjnych.

Dodatkowo ustawa ta wprowadza zaliczenie odsetek bankowych od środków pieniężnych gromadzonych na rachunku bieżącym Funduszu Celowego - Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców oraz odsetek z tytułu lokowania wolnych środków finansowych, jako źródeł przychodów tego Funduszu.

Wprowadzane regulacje będą oddziaływać na organy i podmioty, zobowiązane na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.) oraz innych ustaw, do przekazywania na rachunek Funduszu - CEPiK należności z tytułu opłat ewidencyjnych. Dotyczy to: starostów, wojewodów, stacji kontroli pojazdów oraz zakładów ubezpieczeń z tytułu dokonania czynności, z którymi przepisy ustawowe wiążą obowiązek pobrania lub uiszczenia wskazanej opłaty ewidencyjnej.  

Źródło: www.mswia.gov.pl

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 2009 r., Nr 79, poz. 663)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marek S 2011-09-11 12:16:31

    Gdzie można znaleźć pełny tekst nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika