Ograniczanie poboru zaliczek na podatek.

Ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. 2012 r. poz. 1342) wprowadziła kilka zmian w ustawie Ordynacja podatkowa.

Zmiana, której w naszej opinii warto się przyjrzeć, dotyczy treści art. 22 § 2a Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z obecnie obowiązującym brzmieniem tego przepisu organ podatkowy, na wniosek podatnika, może ograniczyć pobór zaliczek na podatek, jeżeli podatnik uprawdopodobni, że zaliczki obliczone według zasad określonych w ustawach podatkowych byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego na dany rok podatkowy.

Porady prawne

 

Po wejściu w życie nowelizacji powyższy przepis zyska następujące brzmienie:

Organ podatkowy, na wniosek podatnika, ogranicza pobór zaliczek na podatek, jeżeli podatnik uprawdopodobni, że zaliczki obliczone według zasad określonych w ustawach podatkowych byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego na dany rok podatkowy.

Nowością jest tutaj wprowadzenie w miejsce obecnego zwrotu „organ podatkowy, na wniosek podatnika, może ograniczyć” sformułowania „organ podatkowy, na wniosek podatnika, ogranicza”. Powyższa zmiana ma na celu wyeliminowanie uznaniowości organu podatkowego przy ograniczaniu poboru zaliczek na podatek.

Wydaje się jednak, że pomimo wprowadzenia takiej zmiany zamiary ustawodawcy nie zostaną osiągnięte ze względu na fakt, iż podatnik w dalszym ciągu będzie miał obowiązek uprawdopodobnić, że zaliczki obliczone według zasad określonych w ustawach podatkowych byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego na dany rok podatkowy.

W gestii swobodnego uznania organu podatkowego nadal pozostanie ocena, czy podatnik uprawdopodobnił, że przedmiotowe zaliczki byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego w danym roku podatkowym.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika