Oni też zbadają trzeźwość alkomatem

Sprawdzą również, czy podopieczny nie jest pod wpływem narkotyków. Nowe uprawnienia daje kuratorom sądowym rozporządzenie ministra sprawiedliwości.

Dokument wchodzi w życie 4 lutego. Zmiany umożliwią zawodowym kuratorom zbieranie niezbitych dowodów potwierdzających obecność niedozwolonych środków w organizmie skazanego.

W przypadku podejrzenia, że podopieczny jest nietrzeźwy, kurator użyje elektronicznego urządzenia do określania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

Oprócz tego rozporządzenie przewiduje możliwość przeprowadzania badań śliny, wykonywanych przy pomocy powszechnie dostępnych na rynku farmaceutycznym tzw. testów paskowych.

Porady prawne

- Oba rodzaje badań charakteryzuje łatwość przeprowadzenia, możliwość uzyskania natychmiastowego wyniku oraz relatywnie niski koszt, co pozwoli uczynić z nich narzędzie do rzeczywistej kontroli i weryfikacji wykonywania przez skazanych lub sprawców obowiązków probacyjnych – wyjaśnia resort sprawiedliwości.

Przed przystąpieniem do badania kurator pouczy skazanego lub sprawcę o tym, że odmowa poddania się badaniu może być uznana za uchylanie się od dozoru lub wykonania nałożonego przez sąd obowiązku.

Kontrola musi być udokumentowana protokołem. – W przypadku, gdy osoba badana nie akceptuje wyniku badania wydychanego powietrza lub śliny, może zażądać jego weryfikacji – zaznacza ministerstwo. W takiej sytuacji można zażądać badania krwi pobranej przez lekarza lub pielęgniarkę.

PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu przeprowadzania badań na obecność alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych w organizmie skazanego lub sprawcy oddanego pod dozór lub zobowiązanego do powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania środków odurzających lub substancji psychotropowych, ich dokumentowania oraz weryfikacji (Dz.U. z 2012 r., poz. 104).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika