Ustrój sądów powszechnych

W zasadzie z dniem 31 sierpnia 2007 r. zmienia się poważnie ustrój sądów powszechnych. Nowelizacja ustawy przewiduje zmiany w zakresie między innymi: struktury niektórych wydziałów sądów powszechnych, składu organów sądów okręgowych, powoływania prezesów sądów oraz ich uprawnień, opiniowania kandydatów na stanowiska sędziowskie, trybu powoływania i odwoływania dyrektorów sądów, zmian w zakresie procedury uzyskiwania zezwolenia na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej, instytucji referendarza sądowego i inne. 

Jakie zmiany organizacyjne przewidziano w sądownictwie?

W zakresie modelu organizacyjnego sądownictwa nowelizacja wprowadza zmiany mające na celu uelastycznienie struktury wydziałów ksiąg wieczystych, wydziałów pracy i ubezpieczeń społecznych oraz sądów grodzkich. Nowe przepisy idą w kierunku rozszerzenia kompetencji Ministra Sprawiedliwości w zakresie służącym realizacji efektywnego wykorzystywania kadr w ramach danej jednostki organizacyjnej. Mają one na celu przede wszystkim stworzenie możliwości odstąpienia od zasady tworzenia wydziałów określonej kategorii we wszystkich sądach rejonowych, mimo istnienia przeciwwskazań o charakterze organizacyjnym.

Porady prawne

Według omawianej nowelizacji Minister Sprawiedliwości będzie mógł odsuwać sędziów od pełnienia swoich obowiązków, gdy uzna, iż wymaga tego "powaga sądu lub istotne interesy służby", np. jeśli są podejrzani o przestępstwo zagrożone karą do ośmiu lat więzienia (zmieniony art. 130). Sędziowie i prokuratorzy będą mogli w 24 godziny stracić immunitety.

Ustawa zakłada również, że Minister Sprawiedliwości będzie mógł bez konsultacji z samorządem sędziowskim powierzyć dowolnemu sędziemu tymczasowe sprawowanie obowiązków prezesa sądu, jeśli zwolni się ta funkcja, np. dlatego, że upłynie kadencja i nie będzie wiceprezesa.  

Najistotniejszą zmianą jest podporządkowanie audytora wewnętrznego dyrektorowi sądu w obszarach pozostających w jego kompetencji. Przyjęte rozwiązanie wprost wynika z definicji audytu oraz jego celów.

Zmiana w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa jest konsekwencją wprowadzenia nowych, awansowych stanowisk sędziowskich i określa zakres działania Krajowej Rady Sądownictwa w procedurze powoływania sędziów na te stanowiska. 

Jakie zmiany dotyczą prokuratur?

Zgodnie z uznaną zasadą paralelności uregulowań dotyczących sędziów sądów powszechnych i prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, nowelizacja wprowadza odpowiednie zmiany także do ustawy o prokuraturze, przewidując wiele analogicznych rozwiązań jak dla sędziów i sądów. Zmiany dotyczą więc m.in mianowania na stanowiska prokuratorskie oraz procedur oddelegowania.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2007 r., Nr 136, poz. 959)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika