W jakiej kolejności będziemy korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej?

Kto może korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej?

MówiÄ…c o Å›wiadczeniu opieki zdrowotnej mamy na myÅ›li tzw. Å›wiadczenie zdrowotne, Å›wiadczenie zdrowotne rzeczowe i Å›wiadczenie towarzyszÄ…ce.  

Do korzystania ze Å›wiadczeÅ„ opieki zdrowotnej finansowanych ze Å›rodków publicznych (na zasadach okreÅ›lonych w ustawie o Å›wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze Å›rodków publicznych) majÄ… prawo tzw. Å›wiadczeniobiorcy”, czyli:  

  • osoby objÄ™te powszechnym - obowiÄ…zkowym i dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym,  

  • inne, niż ubezpieczeni, osoby posiadajÄ…ce obywatelstwo polskie i posiadajÄ…ce miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które speÅ‚niajÄ… kryterium dochodowe z art. 8 ustawy o pomocy spoÅ‚ecznej, co do których nie stwierdzono okolicznoÅ›ci, o której mowa w art. 12 tej ustawy, na zasadach i w zakresie okreÅ›lonych dla ubezpieczonych.

    Porady prawne

Gdzie są udzielane świadczenia opieki zdrowotnej?

ÅšwiadczeniodawcÄ…” jest:  

  • zakÅ‚ad opieki zdrowotnej wykonujÄ…cy zadania okreÅ›lone w jego statucie, grupowÄ… praktykÄ™ lekarskÄ…, grupowÄ… praktykÄ™ pielÄ™gniarek lub poÅ‚ożnych, osobÄ™ wykonujÄ…cÄ… zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki,  

  • osobÄ™ fizycznÄ… innÄ… niż ww., która uzyskaÅ‚a fachowe uprawnienia do udzielania Å›wiadczeÅ„ zdrowotnych i udziela ich w ramach wykonywanej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej,  

  • jednostkÄ™ budżetowÄ… tworzonÄ… i nadzorowanÄ… przez Ministra Obrony Narodowej, ministra wÅ‚aÅ›ciwego do spraw wewnÄ™trznych lub Ministra SprawiedliwoÅ›ci, posiadajÄ…cÄ… w strukturze organizacyjnej ambulatorium, ambulatorium z izbÄ… chorych lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, o której mowa w art. 50a ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakÅ‚adach opieki zdrowotnej, 

  • podmiot realizujÄ…cy czynnoÅ›ci z zakresu zaopatrzenia w Å›rodki pomocnicze i wyroby medyczne bÄ™dÄ…ce przedmiotami ortopedycznymi.   

Listy oczekujących na świadczenia opieki zdrowotnej

Z ustawy o Å›wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze Å›rodków publicznych wynika, iż Å›wiadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i Å›wiadczenia specjalistyczne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej sÄ… udzielane wedÅ‚ug kolejnoÅ›ci zgÅ‚oszenia w dniach i godzinach ich udzielania przez Å›wiadczeniodawcÄ™, który zawarÅ‚ umowÄ™ o udzielanie Å›wiadczeÅ„ opieki zdrowotnej.  Przy czym Å›wiadczeniodawca:  
1. ustala kolejność udzielenia Å›wiadczenia opieki zdrowotnej na podstawie zgÅ‚oszeÅ„ Å›wiadczeniobiorcy;  

2. informuje pisemnie Å›wiadczeniobiorcÄ™ o terminie udzielenia Å›wiadczenia oraz uzasadnia przyczyny wyboru tego terminu;  

3. wpisuje za zgodÄ… Å›wiadczeniobiorcy lub jego przedstawiciela ustawowego:  

  • numer kolejny,  

  • datÄ™ i godzinÄ™ wpisu,  

  • imiÄ™ i nazwisko Å›wiadczeniobiorcy,  

  • numer PESEL, a w przypadku jego braku - numer dokumentu potwierdzajÄ…cego tożsamość Å›wiadczeniobiorcy,  

  • rozpoznanie lub powód przyjÄ™cia,  

  • adres Å›wiadczeniobiorcy,  

  • numer telefonu lub oznaczenie innego sposobu komunikacji ze Å›wiadczeniobiorcÄ… lub jego opiekunem,  

  • termin udzielenia Å›wiadczenia,  

  • imiÄ™ i nazwisko oraz podpis osoby dokonujÄ…cej wpisu 

- w kolejnej pozycji prowadzonej przez siebie listy oczekujÄ…cych na udzielenie Å›wiadczenia;  

4. wpisuje datÄ™ i przyczynÄ™ skreÅ›lenia Å›wiadczeniobiorcy z prowadzonej przez siebie listy oczekujÄ…cych na udzielenie Å›wiadczenia.  

Poinformowanie pisemne Å›wiadczeniobiorcy o terminie udzielenia Å›wiadczenia z uzasadnieniem przyczyny wyboru tego terminu wraz z wpisaniem przez Å›wiadczeniodawcÄ™ na listÄ™ oczekujÄ…cych na udzielenie Å›wiadczenia jest równoznaczne z zobowiÄ…zaniem siÄ™ do udzielenia danego Å›wiadczenia opieki zdrowotnej.  

Lista oczekujÄ…cych na udzielenie Å›wiadczenia stanowi integralnÄ… część dokumentacji medycznej prowadzonej przez Å›wiadczeniodawcÄ™. ListÄ™ oczekujÄ…cych winna być prowadzona w sposób zapewniajÄ…cy poszanowanie zasady sprawiedliwego, równego, niedyskryminujÄ…cego i przejrzystego dostÄ™pu do Å›wiadczeÅ„ opieki zdrowotnej oraz zgodnie z prawnie okreÅ›lonymi kryteriami medycznymi.  

Åšwiadczeniodawca ustala kolejność przyjęć i zapewnia prawidÅ‚owe prowadzenie list oczekujÄ…cych albo wyznacza osoby odpowiedzialne za realizacjÄ™ tych zadaÅ„.  

W razie zmiany stanu zdrowia Å›wiadczeniobiorcy, wskazujÄ…cej na potrzebÄ™ wczeÅ›niejszego niż w ustalonym terminie udzielenia Å›wiadczenia, Å›wiadczeniobiorcÄ… informuje o tym Å›wiadczeniodawcÄ™, który, jeżeli wynika to z kryteriów medycznych, koryguje odpowiednio termin udzielenia Å›wiadczenia i informuje niezwÅ‚ocznie Å›wiadczeniobiorcÄ™ o nowym terminie.  

W razie wystÄ…pienia okolicznoÅ›ci, których nie można byÅ‚o przewidzieć w chwili ustalania terminu udzielenia Å›wiadczenia opieki zdrowotnej, a które uniemożliwiajÄ… zachowanie terminu wynikajÄ…cego z listy oczekujÄ…cych, Å›wiadczeniodawca informuje Å›wiadczeniobiorcÄ™ w każdy dostÄ™pny sposób o zmianie terminu wynikajÄ…cego ze zmiany kolejnoÅ›ci udzielenia Å›wiadczenia i jej przyczynie. Przepis ten dotyczy również przypadku zmiany terminu udzielenia Å›wiadczenia opieki zdrowotnej na wczeÅ›niejszy.  

W przypadku gdy Å›wiadczeniobiorcÄ… nie może stawić siÄ™ u Å›wiadczeniodawcy w okreÅ›lonym w powyższy sposób terminie lub gdy zrezygnowaÅ‚ ze Å›wiadczenia opieki zdrowotnej, jest on obowiÄ…zany niezwÅ‚ocznie powiadomić o tym Å›wiadczeniodawcÄ™.  

W celu otrzymania jednego Å›wiadczenia opieki zdrowotnej na podstawie skierowania Å›wiadczeniobiorcÄ… może wpisać siÄ™ na jednÄ… listÄ™ oczekujÄ…cych u jednego Å›wiadczeniodawcy.   

Jakie kryteria decydujÄ… o kolejnoÅ›ci umieszczania Å›wiadczeniobiorców na listach oczekujÄ…cych na udzielenie Å›wiadczenia opieki zdrowotnej? 

14 grudnia br. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2005 r. w sprawie kryteriów medycznych, jakimi powinni kierować się świadczeniodawcy, umieszczając świadczeniobiorców na listach oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej.

Zgodnie z jego przepisami, Å›wiadczeniodawca umieszcza Å›wiadczeniobiorcÄ™, z wyjÄ…tkiem Å›wiadczeniobiorcy znajdujÄ…cego siÄ™ w stanie nagÅ‚ym, na liÅ›cie oczekujÄ…cych na udzielenie Å›wiadczenia opieki zdrowotnej na podstawie nastÄ™pujÄ…cych kryteriów medycznych opartych na aktualnej wiedzy medycznej:

  1. stanu zdrowia Å›wiadczeniobiorcy; 

  2. rokowania co do dalszego przebiegu choroby; 

  3. chorób współistniejÄ…cych majÄ…cych wpÅ‚yw na chorobÄ™, z powodu której ma być udzielone Å›wiadczenie; 

  4. zagrożenia wystąpienia, utrwalenia lub pogłębienia niepełnosprawności

Należy przy tym dodać, że przez „stan nagÅ‚y” należy rozumieć stan, w którym odroczenie w czasie pomocy medycznej może skutkować utratÄ… zdrowia albo utratÄ… życia.  

Åšwiadczeniodawca, stosujÄ…c powyższe kryteria medyczne: 

1. kwalifikuje Å›wiadczeniobiorcÄ™ do kategorii medycznej

  • przypadek pilny - jeżeli istnieje konieczność pilnego udzielenia Å›wiadczenia ze wzglÄ™du na dynamikÄ™ procesu chorobowego i możliwość szybkiego pogorszenia stanu zdrowia lub znaczÄ…cego zmniejszenia szans na powrót do zdrowia, 

  • przypadek stabilny - w przypadku innym niż stan nagÅ‚y i ww. przypadek; 

2. umieszcza Å›wiadczeniobiorcÄ™ na liÅ›cie oczekujÄ…cych po stwierdzeniu, że Å›wiadczeniobiorca posiada wymagane skierowanie na Å›wiadczenie danego rodzaju albo jest uprawniony do uzyskania Å›wiadczenia bez skierowania. 

W przypadku Å›wiadczeÅ„ opieki zdrowotnej udzielanych w szpitalach, lekarz w szpitalu potwierdza ww. kategoriÄ™ medycznÄ…, wskazanÄ… na skierowaniu wystawionym przez lekarza kierujÄ…cego albo kwalifikuje Å›wiadczeniobiorcÄ™ do odpowiedniej kategorii medycznej. 

W przypadku Å›wiadczeÅ„ specjalistycznych udzielanych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, na które wymagane jest skierowanie, Å›wiadczeniodawca bierze pod uwagÄ™ kategoriÄ™ medycznÄ…, do której zakwalifikowano uprawnionego, wskazanÄ… na skierowaniu wystawionym przez lekarza kierujÄ…cego, jeżeli zostaÅ‚a okreÅ›lona. 

ÅšwiadczeniobiorcÄ™ zakwalifikowanego do kategorii medycznej „przypadek pilny” umieszcza siÄ™ na liÅ›cie oczekujÄ…cych przed Å›wiadczeniobiorcami zakwalifikowanymi do kategorii medycznej „przypadek stabilny”.

Åšwiadczeniobiorców, którzy wymagajÄ… okresowego, w Å›ciÅ›le ustalonych terminach, wykonywania kolejnych etapów Å›wiadczenia, przyjmuje siÄ™ w celu udzielenia tego Å›wiadczenia zgodnie z planem leczenia. 

Podstawa prawna:

  • RozporzÄ…dzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 wrzeÅ›nia 2005 r. w sprawie kryteriów medycznych, jakimi powinni kierować siÄ™ Å›wiadczeniodawcy, umieszczajÄ…c Å›wiadczeniobiorców na listach oczekujÄ…cych na udzielenie Å›wiadczenia opieki zdrowotnej (Dz. U. 2005 r., Nr 200, poz. 1661);

  • Ustawa z dnia 25 lipca 2001 r. o PaÅ„stwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. 2001 r., Nr 113, poz. 1207, ze zm.);

  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o Å›wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze Å›rodków publicznych (Dz. U. 2004 r., Nr 210, poz. 2135, ze zm.)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika