Więcej osób pomoże ofiarom przemocy

Nie tylko policjant i pracownik socjalny wypełni tzw. Niebieską Kartę. Teraz może to zrobić również pielęgniarka, lekarz czy gminny urzędnik.

Od 18 października obowiązuje znowelizowane rozporządzenie w sprawie procedury Niebieskiej Karty. Od wypełnienia tego dokumentu rozpoczyna się specjalna procedura działania przeciw przemocy w rodzinie.

Dotychczas kartę mógł wypełnić wezwany na miejsce zdarzenia policjant lub pracownik ośrodka pomocy społecznej. Po zmianie zajmie się tym również przedstawiciel gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przedstawiciele oświaty i ochrony zdrowia.

Niebieska Karta będzie następnie przekazywana do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego. Dochodzi wówczas do spotkania grupy roboczej i rozpoczyna się analiza sytuacji rodziny.

Porady prawne
Przemoc w rodzinie - należy przez to rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra" osobiste osób najbliższych, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym
seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia
i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą
.

Formularz Niebieskiej Karty zawiera informacje dotyczące sytuacji osoby dotkniętej przemocą, jej rodziny oraz działań, do których zobowiązani są przedstawiciele służb realizujących procedurę. Karta zawiera też opis zdarzenia oraz  propozycje rozwiązań, które mają zakończyć stosowanie przemocy.

Policjant rozpoczyna pomoc ofiarom przemocy w rodzinie już podczas interwencji domowej. W razie konieczności może on wezwać pogotowie ratunkowe. Mundurowy musi zapewnić bezpieczeństwo ofiarom, w razie potrzeby może zatrzymać sprawcę. W razie możliwości funkcjonariusz przeprowadza również rozmowę ze sprawcą przestępstwa. Poucza go o odpowiedzialności karnej za znęcanie się nad członkiem rodziny lub domownikiem.

PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r.  w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dziennik Ustaw z 3 października 2011 Nr 209 poz. 1245).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika