Więcej pieniędzy za wypadki i chorobę

Od dziś jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej idzie w górę.

Wcześniej takie odszkodowanie wypłacane osobom ubezpieczonym w KRUS wynosiło 470 złotych. Nowe przepisy podniosły je o 80 złotych. Oznacza to, że teraz poszkodowany dostanie 550 złotych.

Taka stawka zostanie wykorzystana też do ustalenia odszkodowania za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Stały uszczerbek to takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie jego czynności nierokujące poprawy.

Za długotrwały uszczerbek uznaje się natomiast naruszenie sprawności organizmu wskutek doznanego wypadku przy pracy rolniczej lub przebytej choroby zawodowej, które spowodowało upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, mogące jednak ulec poprawie.

Porady prawne

Jednorazowe odszkodowanie przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi lub członkom rodziny ubezpieczonego – jeśli zmarł on wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub na skutek rolniczej choroby zawodowej.

Musimy pamiętać, że do pieniędzy nie mamy prawa, gdy ubezpieczony spowodował wypadek umyślnie albo wskutek rażącego niedbalstwa lub będąc w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych czy innych środków o podobnym działaniu.

Na tym samym poziomie pozostała natomiast kwota zasiłku chorobowego wypłacanego rolnikom za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni. Jest to 10 zł za każdy dzień niezdolności do pracy w gospodarstwie.

PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 10 sierpnia 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego (Dz.U. 2011, nr 175, poz. 1043).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika