Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Wyliczanie kapitału początkowego. Korzystne zmiany w emeryturach

Piotr Kaminonka / Reporter / EastNews
(fot. Piotr Kaminonka / Reporter / EastNews)
Część obecnych i przyszłych emerytów ma szansę na wyższe świadczenie. 1 maja weszły w życie zmiany w ustawie emerytalnej. Pozwolą podwyższyć świadczenie między innymi osobom, które studiowały przed 1999 rokiem albo opiekowały się wtedy dzieckiem.

W maju w przepisach pojawiło się pięć zmian korzystnych dla emerytów. Pozwalają na przeliczenie pobieranej emerytury lub kapitału początkowego, który ma wpływ na wysokość nowej emerytury.

Kapitał początkowy a studia

Po pierwsze o przeliczenie mogą wystąpić osoby, które studiowały przed 1999 rokiem. Przed zmianami okres ukończonych studiów w szkole wyższej można było doliczyć do kapitału początkowego w wymiarze 1/3 okresów zatrudnienia przebytych do końca 1998 roku. Teraz studia można wliczyć do kapitału w wymiarze 1/3 okresów zatrudnienia przebytych aż do dnia złożenia wniosku o emeryturę. Ta zmiana dotyczy więc w praktyce osób, których programowy okres studiów wyższych przebytych przed 1999 rokiem był dłuższy niż 1/3 okresów składkowych przypadających przed tą datą.

Przykład: Pani Anna ukończyła 5-letnie studia w szkole wyższej w 1995 roku. Przed 1999 rokiem wypracowała tylko 3 lata składkowe (zatrudnienia). Według starych przepisów do kapitału początkowego można było więc zaliczyć tylko część jej studiów (w wymiarze 1/3 z 3 lat składkowych = 1 rok). Po zmianie przepisów wystarczy, że do czasu złożenia wniosku o emeryturę wypracuje co najmniej 15 lat składkowych. Wtedy całe studia będzie można wliczyć do kapitału początkowego (1/3 z 15 wypracowanych lat składkowych = 5 lat).

Podstawa prawna: art. 185a ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Opieka nad dzieckiem podwyższy emeryturę

Druga zmiana dotyczy osób, które przed 1999 rokiem opiekowały się dzieckiem, np. podczas urlopu wychowawczego albo urlopu bezpłatnego udzielonego na opiekę nad dzieckiem. Te okresy liczą się od teraz do kapitału początkowego jako składkowe, czyli tak jak zatrudnienie. To oznacza wyższy kapitał początkowy, a w efekcie wyższą emeryturę.

Podstawa prawna: art. 174 ust. 2a ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Później na emeryturę

Może skorzystać też osoba, która odłoży w czasie złożenie wniosku o emeryturę, mimo że ukończyła wiek emerytalny. Co to oznacza dla jej świadczenia? Wysokość emerytury z nowego systemu zależy między innymi od podawanego przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnika - średniego dalszego trwania życia. Wartość wskaźnika co roku rośnie, ponieważ Polacy żyją coraz dłużej. Dotychczas do wyliczenia nowej emerytury ZUS musiał przyjmować wskaźnik z dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę. Obecnie policzy świadczenie również w drugim wariancie - stosując tablice średniego dalszego trwania życia z dnia osiągnięcia przez wnioskodawcę powszechnego wieku emerytalnego. Instytucja wybierze opcję korzystniejszą finansowo dla emeryta.

Podstawa prawna: art. 26 ust. 6 ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Z wcześniejszej emerytury na nową

Ta zmiana dotyczy osób, które urodziły się przed 1949 rokiem i pobierają wcześniejszą emeryturę. Jeśli po przyznaniu emerytury pracowały i miały odprowadzane składki emerytalno-rentowe, to mogą teraz wystąpić do ZUS z wnioskiem o emeryturę z nowego systemu (czyli taką, którą otrzymują osoby urodzone w 1949 roku i później).

Warto pamiętać, że kwoty pobranych już wcześniejszych emerytur pomniejszą kapitał emerytalny, z którego będzie wyliczone nowe świadczenie. Poza tym z dniem przyznania emerytury z nowego systemu ustaje prawo do emerytury wcześniejszej.

Podstawa prawna: art. 55a ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Duże zarobki na emeryturze - łatwiejsze przeliczenie

Ostatni z nowych przepisów dotyczy osób pobierających emeryturę obliczoną na starych zasadach, które pracowały po przyznaniu świadczenia. Chodzi o osoby, które w latach przyjętych do obliczenia emerytury osiągały średnio zarobki przekraczające 250% przeciętnej płacy krajowej (np. 360%). Jeśli nowo ustalony wskaźnik podstawy wymiaru emerytury z uwzględnieniem wynagrodzeń po przyznaniu świadczenia będzie wyższy niż 250%, to emeryturę można przeliczyć z aktualną kwotą bazową. Może to poskutkować podwyższeniem pobieranego świadczenia. Co ważne, taki rodzaj przeliczenia można zastosować tylko raz.

Podstawa prawna: art. 110a ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Jak załatwić formalności?

Osoby, które już pobierają emeryturę, powinny zgłosić wniosek o przeliczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwała od miesiąca, w którym wniosek wpłynął do ZUS (nie wcześniej niż od maja 2015 r.). Osoby, które jeszcze nie pobierają emerytury, nie muszą składać wniosku. W ich przypadku ZUS sam uwzględni nowe przepisy, gdy wystąpią o emeryturę. Na rozpatrzenie wniosku o przeliczenie instytucja ma 60 dni.

 • Podziel się:

 

Komentarze: Wyliczanie kapitału początkowego. Korzystne zmiany w emeryturach

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Anna

  ocena usługi:

  Dostałam niezwykle rzetelną , popartą paragrafami, ustawami, informację, bardzo dziękuję!
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i z pewnością będę polecać.
 • Michał K.

  ocena usługi:

  Szybka wycena, fachowa porada podparta paragrafami, dziękuję za pomoc i gorąco polecam.
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • edek

  ocena usługi:

  Bardzo dobrze.
 • Janina

  ocena usługi:

  Opinia bardzo jasno przedstawiona. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące i zrozumiałe. Wzory wniosków do sądu również dołączone. Bardzo polecam tę formę pomocy.
 • Jacek Trzciołek

  ocena usługi:

  Pomoc szybka i konkretna.
 • Alicja

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo jestem zadowolona z pomocy prawnej.Polecam innym korzystanie z fachowej porady.
 • Halina W.

  ocena usługi:

  Bardzo rzetelna i wszechstronna analiza sytuacji. Bardzo dziękuję.
 • Sebastian T

  ocena usługi:

 • Paweł

  ocena usługi:

 • Jola z Norwegii

  ocena usługi:

  Odpowiedz rzetelna,poparta paragrafami. Obszerne wyjaśnienie tematu.Polecam z całego serca i pozdrawiam.
 • Lidia

  ocena usługi:

  Opinia prawna konkretna, rzeczowa i napisana językiem zrozumiałym dla każdego. Wyczerpująca odpowiedź na moje pytania i wątpliwości.
 • zbigniew

  ocena usługi:

  Tanio ,szybko i w języku zrozumiałym dla laika , polecam .
 • Jan Mossakowski

  ocena usługi:

  miła i fachowa usługa profesjonalne podejście do zadanych pytań
 • DANUTA

  ocena usługi:

  Pomoc jaką uzyskałam była dla mnie przede wszystkim rzetelna i prawdziwa. Odpowiedzi na moje zapytanie szukałam w internecie, gdzie każdy wypowiadał się różnie, nie jednoznacznie. Dobrze, że trafiłam tutaj i otrzymałam fachową opinię. Na pewno polecam innym skorzystania z pomocy prawniczej !!
 • Tworska Ewa

  ocena usługi:

  Pomoc prawna była rzetelna , wyczerpująca, bez niezrozumiałych dla przeciętnego obywatela zawiłości językowo - prawnych . Swietna opcja : negocjowanie ceny, ponieważ większości nie stać na wysokie opłaty, a przecież też muszą niejednokrotnie korzystać z pomocy Prawników . Polecam
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane