Zmiany ważne dla cudzoziemców

Jakie zmiany przepisów powinny zainteresować cudzoziemców?

Ustawa z dnia 24 października 2008 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw obowiązje od 1 stycznia 2009 r.

Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do aktualnych unormowań UE w zakresie m.in. wzajemnego uznawania decyzji o wydalaniu obywateli państw trzecich oraz umożliwienia cudzoziemcom podróżowania w ramach małego ruchu granicznego na zewnętrznych granicach lądowych państw członkowskich.

Wprowadza ona także nowe zadania Straży Granicznej mające usprawnić procedury przeprowadzanych przez nią kontroli i doprecyzowuje zasady wydawania wiz oraz przyznawania cudzo­ziemcom zezwoleń na czasowy pobyt w Polsce.

Zmiany dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski, poby­tu oraz wyjazdu z naszego terytorium

Nowelizacja porządkuje prze­pisy dotyczące wjazdu do Polski, poby­tu oraz wyjazdu z naszego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i ich rodzin, m.in. zasady wydawania, przedłużania i unieważnia­nia wiz, zgodnie z przepisami obowiązu­jącymi państwa tzw. obszaru Schengen. Unormowano też kwestie wzajemnego uznawania decyzji państw członkowskich Unii Europejskiej o wydalaniu obywateli krajów niena­leżących do Wspólnoty oraz praw cudzoziemców do uzyskania świadczeń z tytułu ubezpie­czeń zdrowotnych i socjalnych.

Wedle zmienionych przepisów obywatele państw sąsiadujących z naszym krajem, nienależących do UE, mogą wjechać do polskiej strefy przy­granicznej bez konieczności posiadania wizy. Białorusini, Rosjanie i Ukraińcy mieszkający na terenach przygranicz­nych mogą więc przekraczać granicę z Polską na podstawie specjalnego zezwolenia, które przyznaje konsul właściwy ze względu na miejsce stałego zamieszkania (ale dopiero po zawarciu unijnej umowy międzypań­stwowej o małym ruchu granicznym). W nowych regulacjach ustalono też warunki cofnięcia takiego zezwolenia oraz sankcje (m.in. cof­nięcie zezwolenia, karę grzywny) dla osób, które nielegalnie przebywają poza strefą przygraniczną bądź nie opuszczą terytorium Polski po upływie okresu po­bytu wskazanego w zezwoleniu.

Nowe kompetencje Straży Granicznej

Do zadań Straży Granicznej dorzucono m.in. sprawdzanie legalności pracy i działalności gospodarczej wyko­nywanej przez cudzoziemców. Funkcjonariusze SG współdziałać mają w tym zakresie z Państwową Inspekcją Pracy i Służ­bą Celną. Zyskali również uprawnienia w zakresie czynności rozpoznawczych, tj. mogą np. zażądać okazania sprzedawanych towarów i złożenia wyjaśnień w zakresie prze­prowadzonej kontroli. Po nowelizacji Straż Graniczna może ponadto podejmować interwencje w stosunku do osób, któ­re nie wypełniają decyzji o wydaleniu z naszego kraju bądź uchylają się od wypełnie­nia nakazu umieszczenia w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 24 października 2008 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw Dz. U. 2008 r., Nr 216, poz. 1367);

  • Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. 2006 r., Nr 234, poz. 1694, ze zm.)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika