Pozew o ustalenie sposobu korzystania z rzeczy

Pytanie:

"Rok temu kupiłem udział w kamienicy. Od 10 lat inny udziałowiec zajmuje najlepszą część kamienicy (frontowy lokal użytkowy), gdzie prowadzi działalność gospodarczą (sklep). Czy mam prawo do roszczeń wobec tego współwłaściciela, aby odebrać część lokalu użytkowego? Jeżeli tak, to jak realnie wygląda taki proces?"

Odpowiedź prawnika: Pozew o ustalenie sposobu korzystania z rzeczy

Zgodnie z ogólną regułą art. 206 Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. W przypadku wspólnego posiadania budynku jednoczesne posiadanie przez wszystkich właścicieli nie jest możliwe ze względu na cechy tego przedmiotu. Jedynym sposobem na uregulowania wspólnego posiadania przez współwłaścicieli jest wydzielenie poszczególnych lokali budynku do wyłącznego korzystania przez współwłaścicieli (podział quoad usum). W tym celu współwłaściciele zawierają umowę o podziale rzeczy do korzystania. Umowa taka wymaga wyrażenia zgody przez wszystkich współwłaścicieli. Prawdopodobnie współwłaściciel korzysta z części kamienicy na podstawie umowy o wspólnym korzystaniu z nieruchomości zawartej przed nabyciem przez Pana udziałów w tej nieruchomości. Może Pan więc w każdej chwili wystąpić z roszczeniem do pozostałych współwłaścicieli o zawarcie nowej umowy o wspólne korzystanie z nieruchomości, w której przysługiwałoby Panu prawo do posiadania części nieruchomości mającej bezpośredni dostęp do głównej ulicy. Ponieważ zawarcie takiej umowy jest czynnością zwykłego zarządu, wymaga zgody większości współwłaścicieli (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 września 1963 r. sygn. akt III CZP 33/62). Jeżeli większość współwłaścicieli nie wyrazi zgody na zawarcie umowy o wspólnym korzystanie w formie przez Pana zaproponowanej, może Pan wystąpić o określenie przez sąd sposobu korzystania z nieruchomości w drodze powództwa lub wniosku. Z powództwem może wystąpić zarówno współwłaściciel, który korzysta z posiadanie rzeczy, ale domaga się zmiany sposobu korzystania z rzeczy jak i współwłaściciel, który jest pozbawiony posiadania rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Postępowanie o określenie sposobu korzystania z nieruchomości toczy się w trybie procesowym, w przypadku gdy występuje z powództwem współwłaściciel nie dopuszczony przez pozostałych współwłaścicieli do posiadania nieruchomości (orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 1973 r. sygn. akt III CRN 421/72). Natomiast współwłaściciel posiadający nieruchomość, ale niezgadzający się z ustalonym sposobem korzystania z nieruchomości występuje z wnioskiem w trybie postępowania nieprocesowego. Powództwo wytacza się, a wniosek składa przed sąd właściwy ze względu na miejsce położenia rzeczy. Właściwy w sprawie będzie sąd rejonowy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika