Protokoły z zebrania wspólnoty mieszkaniowej

Pytanie:

"Na zebraniu wspólnoty obecny był notariusz w związku z głosowanie uchwały szczególnej , dotyczącej zmiany formy zarządu. Zebranie odbyło się zgodnie z zasadami, jednak przedmiotowe uchwały nie zostały rozstrzygnięte. Czy obecna na zebraniu komisja skrutacyjna musi być obecna przy uzupełnieniu u notariusza brakujących głosów poprzez formę indywidualnego zbierania głosów - aby nie mogły być podważone zasady ich zbierania? Kto po nierozstrzygniętym zebraniu musi podpisać protokół z zebrania i czy jest on zakończony po zebraniu czy w terminie późniejszym, po zakończeniu indywidualnego zbierania głosów?"

Odpowiedź prawnika: Protokoły z zebrania wspólnoty mieszkaniowej

Skuteczne zaskarżenie uchwały właścicieli umożliwiają: jej niezgodność z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo naruszanie przez nią zasad prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub naruszanie interesów właściciela w inny sposób (art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali).

Ustawa nie reguluje procedury zbierania głosów. Tym samym, nie jest konieczna obecność tej samej komisji skrutacyjnej w trakcie indywidualnego zbierania głosów, chyba że umowa stanowi inaczej.

Ustawa w żaden sposób nie wymaga, aby z zebrania wspólnoty sporządzano protokół (wymaga jedynie zaprotokołowania przez notariusza uchwały o zmianie sposobu zarządu nieruchomością). Jest to pewna czynność faktyczna, ułatwiająca późniejsze udowodnienie, jaki był przebieg zebrania i jakie podjęto uchwały (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 16 października 2002 r., sygn. akt IV CKN 1351/00). W praktyce przyjmuje się, że protokoły podpisują przewodniczący zebrania i protokolant, jednak nie jest wykluczone przyjęcie innego rozwiązania. Podpisy w zasadzie powinny być złożone po zakończeniu zebrania, ponieważ indywidualne zbieranie głosów z definicji następuje już po jego zakończeniu. Problematyka ta może być jednak szczegółowo uregulowana przez właścicieli i wówczas będzie dla nich wiążąca.

Z kolei uchwała protokołowana przez notariusza powinna być podpisana przez przewodniczącego zgromadzenia i notariusza (art. 104 §2 ustawy Prawo o notariacie).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika