Archiwum artykułów - Strona 138

Wydatki na pomocników w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT

22.3.2017

Osoby niepełnosprawne bądź podatnicy mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód (tzn. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9.120 zł, mogą w pewnych wypadkach od dochodu do opodatkowania odliczyć wydatki na opłacenie przewodników (...)

Wydatki na zakup leków w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT

21.3.2017

Odliczeniu od dochodów podlegają wydatki na zakup leków, których stosowanie - stale lub czasowo - osobie niepełnosprawnej zalecił lekarz specjalista. Odliczeniu podlegają wydatki w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi (...)

Ulga na dzieci w PIT

21.3.2017

Od podatku dochodowego obliczonego według skali podatkowej, pomniejszonego o kwotę składki zdrowotnej podlegającej odliczeniu, podatnik ma prawo odliczyć pewną kwotę na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym: wykonywał władzę rodzicielską, pełnił (...)

Czy można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie w walucie obcej?

21.3.2017

Art. 358 ust 1 Kodeksu cywilnego stanowi obecnie, że jeżeli przedmiotem zobowiązania podlegającego wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe (...)

Jakie są prawa człowieka?

21.3.2017

Europejska Konwencja Praw Człowieka, oficjalna nazwa Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, to jeden z trzech, obok amerykańskiego i afrykańskiego, regionalnych systemów ochrony praw człowieka zatwierdzony przez Radę Europy 1950 w Rzymie, weszła w życie (...)

Kolonie i obozy w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT

21.3.2017

Odliczeniu od dochodów do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) podlegają wydatki poniesione na kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia. Komu przysługuje (...)

Jakie darowizny można odliczyć od dochodu do opodatkowania w PIT?

21.3.2017

Od dochodu do opodatkowania można odliczyć kwotę faktycznie dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwotę stanowiącą 6% dochodu darczyńcy - to imit łączny dla odliczeń z tytułu darowizn na działalność pożytku publicznego i na cele kultu religijnego oraz honorowego krwiodawstwa. Powyższy (...)

Jak złożyć wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)?

20.3.2017

Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PFR polega na udostępnieniu podatnikom propozycji rozliczenia rocznego. Podatnik nie musi sam wypełniać zeznania podatkowego – robi to za niego administracja skarbowa. Usługa [PFR] PIT-37 i [PFR] PIT-38 za rok 2016 została już udostępniona. 

Składki na ubezpieczenia zdrowotne do odliczenia od podatku

19.3.2017

Odliczeniu podlegają składki na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w polskiej ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych: opłacone w toku podatkowym bezpośrednio przez podatnika i pobrane w roku podatkowym przez płatnika. Odliczeniu (...)

Pobyt na turnusie rehabilitacyjnym a ulga w PIT

17.3.2017

Prawo do skorzystania z odliczenia w ramach ulgi z tytułu pobytu na odpłatnym turnusie rehabilitacyjnym przysługuje osobom niepełnosprawnym lub podatnikom mającym na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód (tj. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekroczył (...)

Kurator dla nieznanego z miejsca pobytu

16.3.2017

Wskazanie adresu zamieszkania pozwanego jest niezbędnym elementem pozwu. Jednakże przecież nie zawsze mamy możliwość wskazania tego adresu, z uwagi na okoliczność, iż go nie znamy i nie mamy możliwości ustalić go. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika