Darmowych porad prawnych nie można opodatkować

Kancelaria działająca pro bono nie musi płacić fiskusowi podatku VAT od darmowych usług.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I FSK 326/09) daje zielone światło dla bezpłatnych usług prawnych w Polsce. Sąd uznał bowiem, że darmowa pomoc prawna nie jest opodatkowana VAT.

W sporze z fiskusem kancelaria argumentowała, że prowadzona przez nią darmowa pomoc to element strategii marketingowej. Wobec tego stanowi element związany z działalnością kancelarii i zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT nie powinna być opodatkowana.

- Związek ten polega na wywieraniu pozytywnego wrażenia na potencjalnych i aktualnych klientach oraz budowaniu pozytywnego wizerunku jako kancelarii prawnej zaangażowanej w działalność Pro Bono – uzasadniali przed sądem przedstawiciele kancelarii.

Skarżąca zaznaczyła również, że w związku z obowiązującym zakazem reklamy usług prawniczych stosuje się inne, dopuszczalnie z punktu widzenia prawnego strategie służące budowaniu wizerunku. Tego typu strategią jest właśnie działalność o charakterze Pro Bono.

Kancelaria podpisała więc umowę o świadczeniu bezpłatnych usług na rzecz organizacji pozarządowych. Fundacja, z którą porozumienie zawarto, miała w zamian informować o podjętych przez kancelarię sprawach media, zamieszczać logo kancelarii na swoich stronach oraz w materiałach promocyjnych.

Według Ministra Finansów, w sytuacji gdy świadczone są usługi nieodpłatnej pomocy prawnej przez podmiot zajmujący się komercyjnie świadczeniem takich usług, nie można o takim świadczeniu usługi mówić, iż jest ona związana z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Świadczenie takiej usługi nie wynika bowiem z istoty prowadzonego przedsiębiorstwa, lecz stanowi usługę samą w sobie, która z chęci przedsiębiorcy stała się nieodpłatna – twierdził resort.

Ministerstwo stało na stanowisku, że o usłudze związanej z prowadzeniem przedsiębiorstwa można by mówić jedynie wtedy, gdyby funkcjonowanie przedsiębiorstwa bez świadczenia takiej usługi nie było możliwe.

- Usługa bezpłatnej pomocy prawnej stanowi przedmiot działalności, nie jest zaś związana z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa jako takiego – czytamy w uzasadnieniu wyroku zdanie resortu finansów.

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację kancelarii. Swoje zdanie uzasadnił tym, że nieodpłatne usługi można opodatkować tylko wtedy, gdy zostały spełnione dwa warunki: podatnik miał prawo do odliczenia VAT przy zakupach związanych z tymi usługami i świadczenie nie jest związane z przedsiębiorstwem.

Zdaniem sądu związek między świadczeniem usług pro bono z działalnością kancelarii występuje przy działaniach marketingowych, polegających na budowaniu wizerunku. Działalność taka nie powinna zatem podlegać VAT.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Chodzacy PARAGRAF

25.7.2010 4:49:27

Re: Darmowych porad prawnych nie można opodatkować

Po co komu DARMOWE porady prawne,jezeli w dniu dzisiejszym niezawisle sady na skutkach lamania PRAWA buduja podstawy prawne i wyroki tego typu sa prawomocne i nie podlegaja wzruszeniu,uchyleniu przez sama Prokurature Generalna .Urzednicy panstwowi naruszajacy PRAWO nie sa pociagani do odpowiedzialnosci PRAWNEJ.W pierwszej kolejnosci nalezy postawic na nogi caly ten RESORT MINISTERSTWA SPRAWIEDLIWOSCI, zeby BIALE bylo BIALE a sad byl prawdziwym sadem a nie szyldem na budynku...jezeli DOWODY w aktach przecza wyrokowi to NIE SAD , moi drodzy.Tylko w demokratycznej POLSCE cos takiego mamy w spadku po STALINIE z minionej epoki


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: