Dziecko pogryzione przez psa. Co grozi opiekunowi?

Trzyletnia dziewczynka pod własnym domem została pogryziona przez psa. Dziecko z obrażeniami twarzy i ręki trafiło do szpitala.

Do zdarzenia doszło niedaleko Morąga w województwie warmińsko-mazurskim. Podczas wypadku dziecko znajdowało się pod opieką babci.

- Z relacji świadków wynika, że w pewnym momencie dziewczynka podeszła do przywiązanego do budy psa, bo chciała go tylko pogłaskać. Mieszaniec owczarka poderwał się i zaatakował dziecko – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie.

Dziewczynka z obrażeniami twarzy i ręki trafiła do szpitala, gdzie poddano ją operacji. Agresywny pies był własnością rodziny. Zwierzę znajduje się obecnie na obserwacji w schronisku.

- Teraz policjanci wyjaśniają, jak doszło do wypadku i czy dziewczynka miała właściwa opiekę – czytamy na stronie KWP w Olsztynie.

Zgodnie z kodeksem karnym nawet za nieumyślne narażenie człowieka na niebezpieczeństwo grozi kara pozbawienia wolności.

Art. 160. Kodeksu karnego
§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze
pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze
ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.9.2017

  Dodatki do zasiłku rodzinnego

  Osoba mająca prawo do zasiłku rodzinnego może ubiegać się o następujące dodatki: dodatek z tytułu urodzenia dziecka; dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu (...)

 • 19.5.2016

  Urlop ojcowski - Kiedy przysługuje urlop ojcowski i w jakim wymiarze?

  Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz (...)

 • 25.3.2015

  Urlop macierzyński - Najważniejsze informacje o urlopie macierzyńskim

  W ostatnim czasie weszło w życie wiele nowelizacji prawa pracy, regulujących na nowych zasadach uprawnienia zawiązane z macierzyństwem przysługujące pracownikom. Wydłużono okresy pozostawania (...)

 • 30.4.2018

  Sankcje z RODO

  Nowe rozporządzenie o ochronie danych uprawnia organ nadzorczy do nakładania administracyjnych kar pieniężnych. Kary powinny być proporcjonalne i odstraszające.

 • 30.5.2005

  Jakie zmiany i od kiedy w świadczeniach rodzinnych?

  1 czerwca 2005 r. wchodzi w życie ustawa o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej. Oprócz regulacji zagadnień z tytułu tego aktu, regulacja ta wprowadza (...)