Fałszywi wolontariusze zbierają na powodzian

W Warszawie pojawiły się fałszywe ogłoszenia o zbiórce pieniędzy na pomoc dla powodzian. W Rzeszowie policjanci zatrzymali podających się za wolontariuszy oszustów, którzy zbierali pieniądze dla ofiar żywiołu.

Polska Akcja Humanitarna ostrzega przed fałszywymi apelami o pomoc dla powodzian, które rozpowszechniane są w formie ogłoszeń rozklejanych np. na przystankach autobusowych. Pojawiły się one np. w okolicach Ronda ONZ, ul. Świętokrzyskiej i ul. Grzybowskiej w Warszawie.

- Prosimy o niszczenie tych fałszywych apeli i informowanie nas o podobnych nieuczciwych akcjach – czytamy na stronie Polskiej Akcji Humanitarnej.

Rzeszowscy policjanci zatrzymali z kolei dwie osoby, które podawały się za wolontariuszy Caritasu. Aresztowani nie mieli żadnych zezwoleń na prowadzenie zbiórki pieniędzy.

- Mężczyźni przyznali się, że zbierali pieniądze na ulicach Rzeszowa od 26 maja. Nie mieli zamiaru pomagać powodzianom – pieniądze zbierali dla siebie, wykorzystując ludzką ofiarność – tłumaczy Główna Komenda Policji.

Zatrzymani mężczyźni byli pijani. Obaj trafili do policyjnego aresztu. Za oszustwo grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 9.12.2004

  Wolontariat zamiast praktyki

  Na praktykach nie dla wszystkich chętnych starcza miejsca. Ograniczone możliwości mają też młodsi studenci. Nie oznacza to jednak, że są skazani na roznoszenie ulotek lub udzielanie korepetycji (...)

 • 18.3.2019

  Spada liczba osób bezdomnych w Polsce

  W połowie lutego już po raz piąty przeprowadzono Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. Pracownicy ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, wolontariusze, (...)

 • 22.6.2018

  Co zrobić, aby twój telefon był przyjacielem, a nie szpiegiem?

  Telefon komórkowy bądź smartwatch to dziś narzędzia, które oferują nam wiele użytecznych funkcji.  Warto jednak zwracać uwagę, m.in. na to, jakie dane zbierają zainstalowane (...)

 • 23.11.2018

  Polska w kwestii przyjmowania imigrantów...

  Polska nie poprze porozumienia Global Compact ws. migracji. Poza tym szykują się zmiany ustawy o cudzoziemcach.

 • 6.4.2018

  Dane osobowe obywateli będą lepiej chronione

  Rządowy projekt ustawy o ochronie danych osobowych, przygotowany przez ministra cyfryzacji, ma sprawić, że dane osobowe Polaków będą lepiej chronione.