Jaka kara za faszystowskie grafitti?

Za malowanie sprayem swastyk w miejscach publicznych i zniszczenie mienia grozi nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Na taką karę naraził się 34-letni mieszkaniec Włoszczowy, który jest podejrzany o malowanie na budynkach użyteczności publicznej, murach bloków i domów mieszkalnych rysunków przedstawiających treści faszystowskie, m.in. charakterystyczną swastykę.

- Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie podejrzewali, że czynu tego mogła dokonać jedna osoba. Przypuszczenia te potwierdziły się. Funkcjonariusze ustalili i zatrzymali 34-letniego mieszkańca miasta – poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach.

Według art. 256 kodeksu karnego kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Mężczyzna odpowie również za zniszczenie mienia. Zgodnie z art. 288 kodeksu karnego grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: