Koniec wysokich podatków za garaż

Jeśli miejsce postojowe znajduje się w budynku mieszkalnym, to musi być opodatkowane taką samą stawką jak mieszkanie.

Wynika tak z precedensowego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok oznacza, że gminy muszą zmienić praktykę nakładania podatku na właścicieli garażów znajdujących się w blokach mieszkalnych.

Sprawa rozpoczęła się od nałożenia na małżeństwo, które jest właścicielem garażu znajdującego się w budynku mieszkalnym, podatku według stawek od pozostałych gruntów oraz od pozostałych budynków lub ich części. Takie stawki są wyższe od tych, które są stosowane do mieszkań.

Małżeństwo poskarżyło się na wyliczenie podatku do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Nie przyniosło to jednak skutku. Kolegium uznało, że odrębność lokali garażowych i mieszkalnych oznacza, że garaż nie może być postrzegany jako część lokalu mieszkalnego. Zdaniem organu garaż jest samodzielnym i odrębnym od budynku mieszkalnego przedmiotem opodatkowania.

Na powyższą decyzję małżeństwo poskarżyło się do sądu. W pierwszej instancji uznano jednak, że jeśli na podstawie wypisów z rejestru lokali wynika, iż garaż stanowi odrębną nieruchomość (niemieszkalną), to organy słusznie przyjęły, że powinien być objęty wyższą stawką.

Małżeństwo odwołało się wówczas do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten uchylił niekorzystny dla podatnika wyrok tłumacząc, że w XXI wieku garaż nie jest niczym nadzwyczajnym i pozwala w pełni realizować funkcje mieszkalne. Dlatego ma być opodatkowany niższą stawką.

Wyrok jest prawomocny. Sygn. akt II FSK 733/10

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

K2K

16.10.2011 20:50:43

Re: Koniec wysokich podatków za garaż

I bardzo dobrze się stało


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 11.10.2017

  Koniec patologii przy reprywatyzacji

  Przygotowano pierwszy po 1989 roku kompleksowy projekt ustawy pozwalający definitywnie uregulować kwestie reprywatyzacji dóbr przejętych przez władze komunistyczne po 1944 roku. Nowa (...)

 • 18.4.2017

  Wypowiedzenie umowy najmu - Jak wypowiedzieć umowę najmu mieszkania lub lokalu?

  Do najmu lokali mieszkalnych stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego. Ma ona zastosowanie wyłącznie (...)

 • 5.3.2019

  Przedsiębiorco, przeczytaj list z ZUS!

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi wysyłkę ponad 2,5 mln listów do przedsiębiorców. Informuje w nich, jak wyglądały rozliczenia firm z ZUS w ubiegłym roku i jakie jest saldo (...)

 • 2.2.2006

  Zaliczki na podatek pracowników oddelegowanych do pracy we Francji

  Zgodnie z obowiązującą polsko-francuską umową w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, generalnie pensje, płace i podobne wynagrodzenia, które (...)

 • 26.7.2018

  Koniec gminy Ostrowice

  Nowa ustawa ma na celu stworzenie podstaw prawnych zniesienia gminy Ostrowice oraz włączenia jej terytorium do gmin sąsiednich bez przenoszenia na gminy ciężarów związanych z obsługą i spłatą (...)