Nieruchomości

Konsekwencje prawne zakupu nieruchomości

Kupując mieszkanie lub lokal użytkowy, najczęściej nie zwracamy uwagi na to jakie obowiązki będą wiązały się z nabywanym prawem własności, albo spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego. Tymczasem w wielu przypadkach będzie to warunkowało powstanie nabywanego prawa.

Członkowstwo w spółdzielni mieszkaniowej

Gdy nieruchomość wybudowana została przez spółdzielnię mieszkaniową, najczęściej to właśnie ta spółdzielnia zarządzała będzie nieruchomością wspólną. Gdy nabywamy wyodrębniony lokal na własność, członkowstwo w spółdzielni mieszkaniowej jest dobrowolne. Odmiennie jest gdy nabywamy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W takim przypadku mamy obowiązek pozostawać członkiem spółdzielni przez cały okres posiadania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Należy jednak mieć na uwadze, iż członkowstwo w spółdzielni mieszkaniowej nie jest automatyczne i nie następuje z mocy prawa. Aby zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej, trzeba złożyć odpowiedni wniosek o przyjęcie w poczet członków spółdzielni.

Członkowstwo we wspólnocie mieszkaniowej

W odróżnieniu od członkowstwa w spółdzielni mieszkaniowej, członkowstwo we wspólnocie mieszkaniowej jest obligatoryjne w każdym przypadku, gdy nabywamy lokal w budynku wielo lokalowym wybudowanym przez dewelopera, gminę, a w niewielu przypadkach także spółdzielnię mieszkaniową. Członkowstwo we wspólnocie mieszkaniowej powstaje z mocy prawa i trwa tak długo, jak długo pozostajemy właścicielem lokalu w danej nieruchomości.

Kiedy powstaje członkowstwo we wspólnocie mieszkaniowej?

W tej samej chwili w której nabywamy własność lokalu. Najczęściej będzie to chwila podpisania aktu notarialnego zakupu lokalu, jednak są sytuacje, gdy własność nabędziemy dopiero w momencie kiedy właściwy Sąd Rejonowy utworzy dla naszego lokalu księgę wieczystą – ze skutkiem od chwili złożenia wniosku o wyodrębnienie lokalu i wpisania naszego prawa własności. Takie sytuacje będą miały miejsce gdy nabywamy lokal na rynku pierwotnym, a dotychczasowy właściciel jeszcze nie wyodrębnił tego konkretnego lokalu.

Jak mamy rozpoznać, czy lokal który nabywamy jest wyodrębniony?

Jeśli właściwy Sąd Rejonowy prowadzi dla lokalu księgę wieczystą, mamy pewność, iż lokal został wyodrębniony. Należy jednak sprawdzić, czy numer księgi wieczystej jaki podaje sprzedawca, to księga wieczysta prowadzona dla lokalu, czy dla nieruchomości wspólnej. Jeśli nabywany przez nas lokal nie ma jeszcze księgi wieczystej, będziemy zobowiązani do złożenia wniosku o założenie takiej księgi wieczystej i wpisania naszego prawa własności. 

Obserwuj nas na:

Tagi: 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Krzysztof

12.8.2016 19:21:13

Re: Konsekwencje prawne zakupu nieruchomości

Nie mam pojęcia, jak można w tak krótkim tekście umieścić, aż tyle błędów. Kompromitacja. Kilka przykładów głupot: - "Jeśli właściwy Sąd Rejonowy prowadzi dla lokalu księgę wieczystą, mamy pewność, iż lokal został wyodrębniony" - "Jeśli nabywany przez nas lokal nie ma jeszcze księgi wieczystej, będziemy zobowiązani do złożenia wniosku o założenie takiej księgi wieczystej i wpisania naszego prawa własności." - "Odmiennie jest gdy nabywamy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W takim przypadku mamy obowiązek pozostawać członkiem spółdzielni przez cały okres posiadania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego."

Iurista

11.8.2016 19:32:8

Re: Konsekwencje prawne zakupu nieruchomości

Albo coś mnie ominelo albo nie ma już obowiązku członkowskiego w SM. To było sprzeczne z KRP.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY