Obraz wart pół miliona znaleziony w piwnicy bloku

Dzieło Witkacego „Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów” zaginął sześć lat temu. Odnalazł się na jednym z łódzkich osiedli.

Na ślad cennego obrazu policjanci natrafili prowadząc inne, wielowątkowe śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej. Okazało się, że w rękach jednego z członków tej grupy znalazł się cenny obraz Witkacego.

Trop doprowadził funkcjonariuszy do zamieszkałego w łódzkiej dzielnicy Górna 48-latka. – Podczas przeszukania użytkowanych przez niego komórek, znajdujących się w piwnicy bloku, śledczy znaleźli w jednej z nich obraz. Portret wartości minimum 450 tysięcy złotych nie był w żaden sposób zabezpieczony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – informuje KWP w Łodzi.

Dzieło zatytułowane „Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów” było oparte o jedną ze ścianek, przysłonięte wyniesionymi do piwnicy drzwiami. Pracownicy muzeum w Podkowie Leśnej, z którego skradziono je w 2005 roku, potwierdzili już autentyczność obrazu. Dodatkowo policjanci znaleźli w piwnicy kilkanaście gramów marihuany.

Zatrzymany mężczyzna oficjalnie zajmuje się handlem na targowisku. – Wkrótce usłyszy zarzuty paserstwa mienia znacznej wartości, stanowiącego dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury. Przestępstwo tego rodzaju zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności – informuje łódzka komenda. 48-latek odpowie również za posiadanie narkotyków.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: