Jak uzyskać poświadczanie dokumentów urzędowych przeznaczonych do obrotu prawnego za granicą – apostille?

Czego dotyczy Konwencja znosząca wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych?

Od dnia 14 sierpnia 2005 r. obowiązuje w Rzeczypospolitej Polskiej Konwencja znosząca wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzona w Hadze dnia 5 października 1961 r. Ta międzynarodowa Konwencja usprawnia obieg dokumentów urzędowych wydanych na terytorium danego państwa-strony konwencji, które mają zostać uznane na terytorium innego państwa-strony konwencji. Aktualny wykaz państw stron Konwencji jest dostępny na stronie Hague Conference on Private International Law lub w punkcie legalizacyjnym.

Konwencja ta pozwala uniknąć uciążliwego i często kosztownego procesu pełnej legalizacji poprzez zastąpienie go wydaniem tzw. apostille.

Praktyczne znaczenie wejścia w życie Konwencji polega z jednej strony na zniesieniu wymogu legalizacji polskich dokumentów urzędowych przez urzędy konsularne państwa na terenie którego dokument będzie przeznaczony do wykorzystania, z drugiej zaś, z dniem wejścia w życie Konwencji, polscy konsulowie urzędujący w krajach będących stronami konwencji zaprzestali legalizacji zagranicznych dokumentów przeznaczonych do wykorzystania w Polsce. W miejsce legalizacji dokumentów dokonywanej do tej pory przez konsulów Konwencja przewiduje jedynie opatrzenie dokumentu specjalnym poświadczeniem – apostille. Apostille jest rodzajem zaświadczenia, na podstawie którego dokumenty urzędowe (dokumenty sądowe, dokumenty administracyjne, dokumenty poświadczone notarialne, zaświadczenia urzędowe) wydane na terytorium danego państwa będącego stroną międzynarodowej konwencji (sporządzonej w Hadze 5 października 1961), są respektowane na terytorium innego państwa będącego stroną tejże konwencji. 

Jakie „dokumenty urzędowe” mogą być opatrzone apostille

Za dokumenty urzędowe uważa się dokumenty sądowe, administracyjne, akty notarialne, zaświadczenia urzędowe umieszczone na dokumentach prywatnych. Konwencja nie obejmuje zakresem swojego działania dokumentów sporządzonych przez przedstawicieli dyplomatycznych lub urzędników konsularnych, jak również dokumentów administracyjnych dotyczących bezpośrednio transakcji handlowych lub operacji celnych.

Wydanie apostille nie jest wymagane, gdy umowa dwustronna lub wielostronna, którą jest związana Rzeczpospolita Polska zniosła lub uprościła legalizację lub zwolniła z legalizacji dokumenty w sprawach objętych zakresem tych umów.  

Kto wydaje apostille w stosunku do polskich dokumentów?

Właściwym do wydawania apostille urzędem, w stosunku do polskich dokumentów, jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych (adres: MSZ Dział Legalizacji, Al. Szucha 21, 00-580 Warszawa tel.: 22 523-9463 lub 22 523-9128).

Większą ilość dokumentów legalizuje się po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.    

Ile trzeba zapłacić?

Wysokość opłaty skarbowej za wydanie apostille (60 zł) lub za legalizację (26 zł) wynika z przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. Wniesienie opłaty skarbowej dokonuje się gotówką w kasie znajdującej się na terenie MSZ lub bezgotówkowo na rachunek:

Urząd M.St. Warszawy, Dzielnica Śródmieście , ul.Nowogrodzka 43

Bank PEKAO S.A.  V/O w Warszawie

45 1240 1066 1111 0010 0317 1881

Dla przelewów z zagranicy poza numerem konta należy podać właściwy kod IBAN lub SWIFT:

kod IBAN - PL  ,  kod SWIFT - PKOPPLPW

Wydanie apostille może nastąpić dopiero po okazaniu (lub przysłaniu wraz z dokumentami) dowodu wpłaty  dokonanej odpowiednio w kasie lub na konto urzędu.  

Podstawa prawna:

  • Konwencja znosząca wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzona w Hadze dnia 5 października 1961 r. (Dz. U. 2005 r., Nr 112,  poz. 938);

  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U.  2006 r., Nr 225, poz. 1635, ze zm.)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Dariusz Banach 2019-06-27 22:51:22

    Dzien dobry Czy kopie dowodow osobisty I paszportu moga byc opatrzone Apostille ? Prawnik w Hiszpanii chcial moje dokumenty wraz z Apostille ale na stronie MSZ Nie widze by to mozna zrobic. Czy mozna?

  • ewa 2019-01-24 10:33:14

    nie ma to jak żenujący komentarz nie związany ze sprawą - żałosne.

  • Aga 2018-09-09 16:19:36

    Chcialam zaaplikowac o pelny odpis aktu urodzenia w polsce do spraw administracyjnych w Belgii. Urzad musi mi wydac akt, pozniej am byc on przeltumaczony przysiegle a nastepnie potwierdzony apostille. Moge aplikowac o wyslanie odpisu aktu urodzenia droga elektorniczna lub poczta. Ktora mozliwosc jest lepsza biorec pod uwage kolejne procedury ktorym ten dokument musi byc poddany? Czy wyrduk dokumentu elektronicznego bedzie wystarczajacy do nadania mu apostille?

  • a.sierka 2018-01-29 14:15:08

    mam pytanie - przebywam w belgii i stąd chce wysłać dokumenty do warszawy do uzyskania apostille . Czy z dokumentem wpłaty mam wysłac także dokumenty , do których chce uzyskać tą klauzulę czy Oni już sobie tego jakoś w bazie poszukają ?

  • Karolina 2017-11-17 09:40:43

    to jest następujący wpis ze stony internetowej: :Opłata skarbowa za wydanie apostille wynosi 60 zł za każdy poświadczany dokument" ... Jeśli potrzebje apostille na każdym dokumencie a mam ich cztery, czy mam to zrozumieć że musze zapłacić 240 zł czy tylko 60 ?? Pozdrawiam

  • Milena 2015-06-19 21:38:03

    Witam Biore slub cywilny z Irlandykiem w irlandii, potrzebne mi jest zezwolenie na zawarcie zwiazku malzenskiego z pieczatka apstille. Czy jest jaka kolwiek mozliwosc by kots inny za moim pozwoleniem np.adwokat mogl to dla mnie odebrac? Czy trzeba wstawic si osobiscie? Kto takie dokumnty wydaje ? Urzad stanu cywilnego? Dziekuje i pozdraiam

  • polak 2015-01-10 17:32:35

    nie ma to jak polka z chlopakiem z indii ......

  • Ż R 2014-07-11 20:35:42

    witam , biore slub cywilny w register office w Derby(w anglii),moj chlopak jest z Indii,potrzebne mi sa dukumenty tj.akt urodzenia , zaswiadczenie o zdolnosci prawnej do zawarcia zwiazku malzenskiego. powyzej wymienione dokumenty musze dac do przetlumaczenia ,tlumaczowi przysieglemu.czy do tych dokumentow potrzebuje apostille?jak mam je uzyskac?i ile czasu sie na nie czeka?prosze o pomoc

  • Emilia 2011-11-10 17:26:11

    potrzebuję wzoru wniosku o wydanie apostille aktu urodzenia


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika