Sędzia we własnej sprawie? To możliwe

O wyłączeniu z postępowania może decydować w niektórych sytuacjach sędzia, którego wniosek dotyczy.

Sąd Apelacyjny w Lublinie zastanawiał się, czy w składzie sądu podejmującego decyzję procesową o pozostawieniu bez rozpoznania wniosku strony o wyłączenie sędziego po rozpoczęciu przewodu sądowego może brać udział sędzia, którego dotyczy wniosek o wyłączenie.

Sprawę rozwiązał Sąd Najwyższy. – W składzie sądu orzekającego o pozostawieniu bez rozpoznania wniosku o wyłączenie sędziego może brać udział sędzia, którego wniosek dotyczy – stwierdzili sędziowie (sygn. akt: I KZP 6/11).

SN podkreślił jednak, że jest to możliwe wtedy, gdy zachodzi podstawa do pozostawienia wniosku bez rozpoznania (art. 41 kodeksu postępowania karnego).

- Wówczas nie ma zasadniczych racji, aby sędzia nie mógł brać udziału w wydaniu takiego orzeczenia – uzasadnia Sąd Najwyższy.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

jerzyk

6.2.2012 18:19:6

Re: Sędzia we własnej sprawie? To możliwe

grupa która broni swojej strony na pewno pozostanie stronnicza,to jest upadłość prawa i bezstronności sędziów


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: