Takie zgłoszenie spadku nie wystarczy

Nie złożyłeś formalnego zgłoszenia o nabycie spadku w urzędzie skarbowym? Rozmowa z pracownikiem urzędu w tej sprawie nie wystarczy, orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

Tak próbował się tłumaczyć podatnik, który otrzymał spadek po ojcu. Osoba udała się do urzędu skarbowego i zgłosiła urzędniczce nabycie spadku. Ta nie przyjęła zgłoszenia, jednak w obecności petenta, wykonała służbowy telefon do właściwego dla niego urzędu i poinformowała o fakcie.

Podatnik stwierdził wtedy, że wysłanie formularza SD-Z2 jest już więc jedynie formalnością i nie śpieszył się z ich dopełnieniem. W efekcie urząd po 6 miesiącach nałożył na niego zobowiązanie w wysokości 3 609 złotych.

- Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, że w przedmiotowej sprawie sześciomiesięczny termin rozpoczął swój bieg 4 kwietnia 2009 r., bowiem 3 kwietnia 2009 r. uprawomocniło się postanowienie Sądu Rejonowego stwierdzające nabycie spadku. Termin ten upłynął natomiast 5 października 2009 r. Nabycie to zgłoszone zostało dopiero 6 października 2009 r. - czytamy w uzasadnieniu.

Sąd oddalił zaskarżenie podatnika i orzekł, że aby uniknąć płacenia podatku, trzeba w terminie 6 miesięcy złożyć zgłoszenie za pomocą formularza SD-Z2. Wynika to z 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 z późn. zm.).

Sygnatura: I SA/Łd 56/12 - Wyrok WSA w Łodzi

(RNK)

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: