Uważaj na fałszywe strony banków!

Dzięki nim przestępcy mogą wejść na twoje konto elektronicznej bankowości i dotrzeć do kodów autoryzujących transakcje," które są przesyłane w SMS-ach na telefony komórkowe.

Policja przestrzega internautów przed nową formą phishingu, czyli wyłudzania poufnych informacji osobistych (np. haseł) przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję.

- Do policjantów dotarły sygnały o nowej formie cyberataku na klientów banków, którzy w celu autoryzacji transakcji otrzymują jednorazowe SMS-y – czytamy na stronie Komendy Głównej Policji.

Przestępcy zaczynają od zainfekowania naszego komputera złośliwym oprogramowaniem – najprawdopodobniej podczas odwiedzin podejrzanych stron www, np. z pornografią. Później, gdy ofiara ataku chce wejść na stronę internetową swojego banku, uaktywniony wirus kieruje użytkownika do fałszywej strony banku, która jest łudząco podobna do prawdziwej.

- Klient banku, przeświadczony, że to właściwa strona, chcąc wejść na swoje konto, podaje dane potrzebne do zalogowania się. W konsekwencji sprawcy zdobywają poufne informacje – m.in. nazwę użytkownika, hasło, numer telefonu – informuje KGP.

Na podrobionej stronie banku jest wyświetlana m.in. informacja, która zachęca użytkownika do zabezpieczenia swojego telefonu specjalnym oprogramowaniem. Jeśli damy się skusić, to otrzymamy SMS z linkiem do pobrania programu. Gdy zainstalujemy go na swoim telefonie, to przestępcy otrzymają dostęp do wszystkich kodów autoryzujących przelewy, które bank wysyła w formie SMS-a.

Policja radzi, by wchodząc na stronę swojego banku zwracać uwagę na to, czy połączenie odbywa się z wykorzystaniem protokołu bezpieczeństwa SSL. W większości przeglądarek sygnalizuje to pojawienie się kłódki, a początek adresu powinien rozpoczynać się od ciągu znaków https://.

Ponadto funkcjonariusze ostrzegają, by pod żadnym pozorem nie otwierać hiperłącza do oprogramowania, które ma rzekomo zabezpieczyć nasz telefon. – Banki nie poproszą nas o aktualizację oprogramowania telefonu i nie wyślą SMS-a zawierającego link do jego ściągnięcia – czytamy na stronie Policji.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.9.2018

  Mail z fakturą z ZUS?

  Uwaga na fałszywe e-maile na temat rozliczenia rocznego i pliku JPK lub z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej rzekomo przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 • 4.2.2005

  Zasady ogólne prawa bankowego

  Przepisy dotyczące funkcjonowania banków w Polsce zostały zawarte w ustawie Prawo bankowe. Ten akt prawny reguluje podstawowe prawa i obowiązki banków, a także uprawnienia i obowiązki klientów (...)

 • 2.4.2015

  Odwołanie od decyzji - Jak napisać i w jakim terminie?

  Odwołanie jest środkiem zaskarżenia przysługującym stronie na decyzję wydaną w pierwszej instancji przez organ administracji publicznej, a także inny organ lub podmiot, który na mocy prawa (...)

 • 9.11.2004

  Bankowe papiery wartościowe

  Obrót pieniądza w sektorze bankowym jest istotę i podstawa funkcjonowania banków. Zastój w tym zakresie oznacza stagnację oraz słabe wyniki finansowe sektora bankowego co wiąże się ze słabą (...)

 • 24.6.2014

  Wakacje 2014: uważaj na dopalacze i pigułki gwałtu

  Pigułki gwałtu i dopalacze można z łatwością kupić, np. w sieci. Dlaczego? Czy nie ma regulacji, które zakazywałyby sprzedaży środków, które nie powinny być legalne?